Bilgisayar kullanıcıların üst extremite antropometrik ölçümleri ile biodex system-3 dinamometre ile ölçülen omuz ve el bileği kas kuvvetlerinin kontrol grubu ile karşılaştırılıp belirlenmesi
Comparison of computer users' anthropometric measurements of upper extremity and measurements of muscle strength of shoulder and wrist with the control group by using biodex system-3 dinamometer
  1. Tez No: 142271
  2. Yazar: SERAP ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışmaya 15 kadm bilgisayar kullanıcısı ( yaş ort. 31,9 ± 2,03 yıl ) ile 15 düzenli bilgisayar kullanıcısı olmayan kadın ( yaş ortalaması 31,9 ± 238 yıl ) katılmıştır. Her iki grubun antropometrik ölçümleri yapılmış ve birbirleriyle kaı-şdaştınlmıştır (Ekstremfte uzunlukları, boy, ağırhk, gonyometrik ölçümleri). Grupların sağ üst ekstremite hareket açıklıkları ölçülmüştür.Aynca el bilek ekstensiyon, fleksiyon, ulnar ve radial deviasyon hareketlerinin kas kuvvetleri Biodex System-3 dmamometre cihazı ile belirlenmiştir. Bilgisayar kullanıcılannda kontrol grubu ile karşîlaştınldığında el bileğine ait tüm hareketlerde eklem hareket açıklığının daha az olduğu saptanmıştır.El bilek fleksiyon, ekstensiyon, ulnar ve radial deviasyon hareketlerindeki kas kuvvetlerinin, bilgisayar kullanıcılarında kontrol grubuna oranla istatistiksel olarak arttığı izlenmiştir. Sürekli yazma ve mouse (fare) kullanımının kas aktivitelermi arttırdığı düşünülmektedir. Ayrıca bu çalışmada bilgisayar kullanıcılannda el büeğl hareketlerinin fazla ve uygun olmayan postürde kullanımının, eklem hareket açMîğoım azalmasına neden olduğu saptanmıştır. Anahtar sözcükler : Bilgisayar kullanıcıları, eklem hareket açıklığı, kas kuvveti, Biodex System-3.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Has study included 15 computer user women ( mean ^ge 3 1,9 ± 2,03 years ) and 15 non-regular computer user women ( mean age 31,9 ± 2,03 years ). Range of motion of right upper cxtemity joints were evaluated. Muscle strengths of extension, flexion, ulnar deviation and radial deviation movements of the right wrist were measured by Biodex Sytem-3 dynamometer. Computer users had decreased joint flexibility in every movements of the wrist when we compared with the control group.There were significant differences between computer users and non-users with respect to muscle strengths of wrist movements. Wrist fiexion,extension,ulnar deviation and radial deviation muscle groups were stronger in computer users. We suggested that during computer mouse work and typing, constant active muscle force caused greater muscle activity in computer users and overuse of wrist motions was the cause of decreased joint flexibility. Key words : Computer users, range of motion, muscle strength, Biodex System-3 VI