Akciğer kanserlerinde viseral plevra invazyonunun saptanmasında elastik boyasının rolü
The role of elastic stains in determining visceral pleural invasion in lung cancers
- Tez No: 142284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİN AHISKALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Akciğer kanseri, dünyadaki en önemli sağlık problemlerinden biridir. Bu hastalığın evrelenmesinde, viseral plevra invazyonunun varlığı önemli bir faktördür. Akciğer kanserinde, prognoz ve tedavi açısından önemli etkiye sahip olan viseral plevra invazyonunu saptamada, rutinde kullanılan boya yöntemleri yetersiz kalabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, elastik boyalarının plevra invazyonunun saptanmasına etkisini araştırmaktır. Aynı zamanda, plevra invazyonu açısından uyarıcı olabileceği düşünülen histomorfolojik parametreler de sorgulanmıştır. Bu amaçla, 75 adet rezeksiyon materyeline ait kesitlere bir elastik boya yöntemi olan Verhoeff Van Gieson (WG) uygulanmıştır. Bu kesitler, plevra invazyonu açısından incelenmiş ve sonuçlar rutinde kullanılan Hematoksilen-Eozin (H-E) boya yöntemi ile elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca, tümörün invaziv potansiyelini ve/veya doğrudan yayılımını yansıtabileceği düşünülen histomorfolojik parametreler de plevra invazyonu varlığı ile ilişkilendirilerek değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, viseral plevra invazyonunu saptamada, H-E boyasının yetersiz olduğu ve WG boyasının viseral plevra invazyonunu saptamada daha üstün bir yöntem olduğu görülmüştür. İncelenen histomorfolojik parametrelerden, tümör ile plevra yüzeyi arasındaki uzaklık, tek hücre yayılımı ve anjiyolenfatik invazyonun, plevra invazyonu varlığı ile en yakın ilişkili parametreler oldukları belirlenmiştir. Sonuç olarak, WG viseral plevra invazyonunu saptamada kullanılması gereken ucuz ve kolay bir yöntemdir. Aynı zamanda, tek hücre yayılımı ve anjiyolenfatik invazyon varlığının plevraya yakın tümörlere eşlik etmesi durumunda, plevra invazyonu saptama olasılığının çok yüksek (% 99) olduğu da vurgulanmalıdır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: plevra invazyonu, elastik boya, WG, prognoz, akciğer kanseri.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET (ABSTRACT) Lung cancer is one of the major health problems in the world. Invasion of the visceral pleura is an important factor in the staging of lung cancer. Routine staining techniques may be insufficient to determine visceral pleural invasion, which has an important effect on prognosis and treatment modalities of lung cancer. The purpose of this study is to find out the role of elastic stains in determining visceral pleural invasion. Also the histomorphological predictors of pleural invasion are examined. For this purpose, the slides, which were obtained from 75 resection materials, were stained with an elastic staining method, Verhoeff Van Gieson (WG). These slides were examined to determine the presence of pleural invasion and the results were compared with the results obtained from Hematoxylin-Eosin (H-E) stained slides. Additionally, the histomorphological parameters that can reflect the invasive capacity and/or direct invasion of the pleura were evaluated and correlated with the presence of pleural invasion. Following this evaluation, it was found out that H-E stain can be inadequate for the identification of visceral pleural invasion and WG is a superior staining technique for this purpose. It is concluded that, the distance between tumor and pleural surface, single cell spread and angiolymphatic invasion are the most significant histomorphological parameters related to the pleural invasion. In conclusion, WG is an easy and inexpensive technique that should be utilized for determining the visceral pleural invasion. Also we should emphasize that, the probability of pleural invasion is relevantly high (99 %), in a tumor which is close to the pleura, if it is accompanied by single cell spread and angiolymphatic invasion. KEY WORDS: pleural invasion, elastic stain, prognosis, WG, lung cancer. m