Diyabetik ayak olgularında mortalite üzerine etkili faktörler ve direkt maliyet
Mortality related factors and direct cost in diabetic foot ulcers
  1. Tez No: 142321
  2. Yazar: MOHAMMED MADY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP COŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Diyabetik ayak ülserleri ve eşlik eden sorunlar diyabetik olgularda karşımıza çıkan en ciddi komplikasyon grubunu oluşturmaktadır. Bütün önlemlere rağmen, ülsere bağlı ampütasyon sıklığı halen oldukça yüksek düzeylerde seyretmektedir. Diyabetik ayak ülseri tedavisinin yüksek maliyeti ise sorunun bir diğer yönünü oluşturmaktadır. Bütün bu özellikleri ile, ayak ülseri mortalite açısından bağımsız bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Ayakta yeni ülser saptanan diyabetlilerde relatif ölüm riskinin 2.39 kat arttığı gösterilmiştir. Periferik arter hastalığı, ileri yaş ve ampütasyon gibi faktörlerin ülsere bağlı ölüm riskini arttırdığı bilinmektedir. Ancak, bu faktörler yüksek mortalite oranlarını açıklamak için yeterli değildir. Bu araştırmada, diyabetik ayak ülseri ile başvuran ve yatırılarak izlenen olgularda sağkalım üzerine etkili çeşitli klinik özeliklerin saptanması birincil amaç olarak belirlenmiştir. Bir olgunun direkt maliyetinin ve maliyeti etkileyen faktörlerin ortaya koyulması ise, ikincil amaç olarak hedeflenmiştir. Çalışmamıza Ocak 1997-Haziran 2002 tarihleri arsında yatırılarak izlenen 27 si kadın 48 i erkek, toplam 75 nöropatik diyabetik ayak olgusu dahil edilmiştir (yaş aralığı 40-78, ortanca yaş 58±10.5). Hastalarda ülser sınıflaması Wagner'e göre yapılmıştır. Derin debridman, geniş spektrumlu antibiyoterapi ve yükten kurtarıcı önlemler ile izlenen hastalarda, osteomyelit saptanması durumunda sınırlı rezeksiyon yapılmış, sepsis riski olan ve konservatif tedavi ile iyileşmeyen olgularda ise ampütasyon uygulanmıştır. Salah ile taburcu edilen 62 olguya Eylül 2003 tarihinde telefon ile ulaşılarak mortalite değerlendirmesi yapılmıştır. Olguların ortalama HbAlc düzeyi % 8.8±1.8 olarak saptanmıştır. 39 olguda (%52) 3. derece ve üstü ülser bulunmuştur. Minör ampütasyon (transmetatarsal ve distali) 24 (%32), dizaltı ampütasyon 5 (%6.7) ve dizüstü ampütasyon 2 (%2.7) olguda gerekli görülmüştür. Ortalama takip süresi 48±25 ay düzeyindedir. Ulaşılabilen 62 olguda 4 yıllık mortalite %34 olarak saptanmıştır. Kardiyovasküler hastalık, geç dönem ölümlerin tek nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hastalarda derin dokulara yerleşimli ciddi infeksiyon parametreleri olarak hastaneye geç başvuru, yüksek ESH, lökositoz, alkali fosfataz yüksekliği, 33MRSA varlığı ve ileri ülser derecesi mortaliteyi anlamlı olarak yükseltmektedir. Bunun yanı sıra, ileri yaş, bilinen iskenıik kalp hastalığı varlığı ve yüksek trigliserid düzeyleri kardiyovasküler hastalık ile ilişkili faktörler olarak ölüm riskini anlamlı olarak arttırmaktadır. Başlangıç kreatinin düzeyinin yüksek olması yine mortaliteyi anlamlı olarak yükselmiştir. Bir olgunun ortalama maliyeti 4.832.000.000±3.490.000.000 TL düzeyindedir. Ampütasyon girişimi maliyeti yükselten majör faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra; yüksek HbAlc, ESH ve alkali fosfataz düzeyleri, lökositoz, MRSA, ileri ülser derecesi ve kültürde üreyen mikroorganizma tür sayısı gerek hastanede yatış süresini gerekse maliyeti istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde yükseltmektedir. Diyabetik ayağa yaklaşımda amaç, düzenli takip ile ülser oluşumunu önlemek ve erken tanı ile ampütasyonu engellemek olmalıdır. Olgularımızda mortalite literatürde genel olarak tip 2 diyabet için bildirilen düzeyin üzerindedir. Mortalite açısından risk oluşturan faktörlerin belirlenmesi, tedavinin standardizasyonu açısından büyük önem taşır. Araştırmamızda diyabetik ayak olgularında ölüm riskini arttırdığı belirlenen ciddi enfeksiyon parametreleri, ampütasyon ve kardiyovasküler hastalığın varlığında tedavi yaklaşımı multidisipliner bir anlayış içinde olmalı ve olgular yakın takip altında tedavi edilmelidir. 34
Özet (Çeviri)
SUMMARY The foot ulcers and its associated problems are the most serious cluster of complications of diabetes mellitus. Despite all measures taken the amputation prevalence due to diabetic foot ulcers continue to be high. The high cost of foot ulcers is another aspect of this problem. With all these characteristics diabetic foot ulcers is an independent risk factor for mortality. The relative risk of mortality has been shown to be increased by 2.39 times in diabetic patients whith new foot ulcers. It is well known that peripheral vascular disease, age and amputation increased the mortality risk due to foot ulcers. However this is not enough for an explanation of high mortality rates in these patients. This study primarily aims at defining the effects of various clinical characteristics on survival rates in patients who are admitted with neuropathic foot ulcer and hospitalized. Our secondery aim has been to describe the direct cost of our cases and the factors influencing the cost of medical care. In our study a total of 75 neuropatic diabetic foot cases being 27 female and 48 males has been investigated (age 40-78 years, mean age 58±10.5 years). The clinical assesment of the ulcer is made according to Wagner classification. The patients are followed with weight bearing measures, extensive surgical cleansing of the wound and treated whith broad spectrum antibiotics. Limited resection is applied in cases whith osteomylelitis and amputation is performed in patient who are not cured whith conservative measures. The 62 patients are followed whith telephone calls for mortality records. The mean HbAlc values of the cases were 8.8 ±1.8%. In 39 cases (%52) 3rd grade or higher ulcer were found. In 24 cases (%32) minor amputation, 5 below the knee amputation (%6.7) and 2 above the knee amputation (%2.7) were performed. Mean time of follow up is 48±25 months. The mortality rate was 34% in 62 cases. Cardiovascular disease is seen to be the major cause of death in those patients. Mortality rate is significantly increased due to high degree in ulcer classification and amputation. Presence of meticiline resistant Staphylococos auerus (MRS A) in wound cultures, high levels of alkaline phosphatase, leucocytosis, high erythrocyte 35sedimentation rate (ESR), deep soft tissue infection, age, ischemic heart disease and high trigliseride levels increased the mortality risk in our patients. High initial level of blood creatinine again has an close association with the increase in the mortality. The mean total cost of one patient is 4.832.000.000± 3.490.000.000 Turkish Liras. The amputation is found to be the major factor that influences the increase in the cost. High HbAlc, ESR, alkaline phosphatase levels, leucocytosis, presence of MRSA, the degree of the ulcers and the number of the microorganisms grown in culture are found to be factors resposible for the duration of hositalization and the high cost of the cases. The aim in approaching the diabetic foot is to prevent the ulcer development and to prevent amputation whith early diagnosis and intervention. The mortality rate in our cases is higher than the rates that are reported in the literature for type 2 DM. The assesment of the risk factors for mortality plays an important role for the standardization of treatment. 36