Hacettepe Üniversitesi erişkin hastanesinde yatan hastalarda gelişen fungal enfeksiyonlar ve antifungal tedavi uygulamaları
Fungal infections among inpatients of Hacettepe University Hospital for adults and the practice of antifungal therapy
- Tez No: 142323
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMRÜM UZUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Dermatology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesinde 2002 yılında yatmış ve sistemik antifungal tedavi almış olan hastaların demografik özellikleri, tanıları, tanı yöntemleri ve uygulanan sistemik antifungal tedavi retrospektif olarak incelenmiştir. Toplam 187 hastanın 93 'ü erkek ve 94'ü kadındır. Epizodların 133 'ünde yüzeyel ve 53 'ünde invaziv fungal enfeksiyon saptanmıştır. Otuz epizodda ise odak bulunmamış ve empirik tedavi verilmiştir. Yüzeyel fungal enfeksiyon epizodlarının 77' sinde orofarengeal, 56'sında ise diğer yüzeyel enfeksiyonlar saptanmıştır. Nötropeni, epizodların %38,3'ünde (51 epizod) mevcuttur. Tedavide en çok tercih edilen ilaç flukonazoldür (toplam 132 epizod). Hastaların %66,9'unda (89 olgu) tedavi yanıtına ilişkin sağlıklı veriye ulaşılamamış, %30,1'inde (40 olgu) tam iyileşme (kür) sağlandığı saptanmıştır. İnvaziv enfeksiyon epizodlarında ise en sık saptanan enfeksiyon pnömonidir (24 epizod). Beş epizodda klinik tanı, 8'inde mikrobiyolojik tanı, 8'inde ise akciğer grafısi ve 11 epizodda konvansiyonel bilgisayarlı tomografiye göre radyolojik tanı konulmuştur. EORTC-MSG tanı kriterlerine göre kesin tanı, yüksek olasılıklı enfeksiyon, düşük olasılıklı enfeksiyon yüzdeleri sırasıyla %8, %21, %26'dır. Epizodların %45'i veri eksikliğinden dolayı sınıflandırılamamıştır. Bu olguların %28,3'ü (n=15) nötropeniktir. İFE'de en çok tercih edilen iki ilaç flukonazol (30 epizod) ve amfoterisin B'dir (18 epizod). İnvaziv enfeksiyon epizodlarının %22,6'sında tedavi sonucunda tam iyileşme (kür) sağlanmıştır. İFE için tedavi alanların %54,7'sinde tedavi epizodu ölümle sonuçlanmıştır (n=29). Empirik tedavi alan olguların %83,3'ü nötropenik olup empirik tedavide en çok tercih edilen ilaç amfoterisin B'dir. (24 epizod %82,7) Tedaviye ateş cevabı oranı %33,3 dür. İstatistiksel analizde, tüm gruplar için yaşın ve antifungal dışı antibiyotik kullanıyor olmanın ölüm için anlamlı risk faktörü olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The demographic features, diagnoses, methods for diagnosis and the systemic antifungal drug administered in patients with suspected or documented fungal infections who were hospitalized in 2002 were investigated retrospectively. Ninety-three of 187 patients were males and 94 females. Superficial fungal infection was present in 133 episodes, and invasive fungal infection in 53. Antifungal treatment was administered empirically in 30 episodes. Oropharyngeal involvement was detected in 77 episodes of superficial infection. In 38,3% of these episodes (n=51), the patients were neutropenic. Fluconazole was the most often preferred antifungal agent (132 episodes). Data for response were not available in 66,9% (89 cases), but complete cure was obtained in 30,1% (40 cases). The most common site of infection was the lungs (pneumonia) (24 episodes) in patients with invazive fungal infection. Diagnosis was made clinically alone in 5 episodes, and microbiologically in 8. Radiographic evidence was present in the chest x-rays in 8 cases and conventional computerized tomograms in 1 1 . The infection was definite in 8%, probable in 21% and possible in 26% according to the EORTC-MSG criteria whereas 45% of the cases could not be classified due to lack of data. Neutropenia was present in 28,3% (n=15) of. Fluconazole (n=30), and amphotericin B (n=18) were the two most commonly used antifungal agents. Complete cure was obtained in 22,6% of the cases with invasive fungal infection. A total of 29 patients (54,7%) died during the treatment of invasive infection. In empirically treated cases, 83,3% was neutropenic. Amphotericin B was administered in 82,7% (n=24) of these episodes, and febrile response was obtained in 33,3%. In statistical analysis, the age of the patient and use of antibacterial agents were found to be significant risk factors for death.