Akut miyeloid lösemi klinik seyrinde endojen trombopoietin düzeylerindeki değişimler
Changes in endogenous thrombopoietin levels in the clinical course of acute myeloid leukemia
- Tez No: 142332
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HAZNEDAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
IV ÖZET Gönen C, Akut miyeloid lösemi klinik seyrinde endojen trombopoietin düzeylerindeki değişimler, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Tezi. Ankara, 2004. Trombopoietin (TPO), megakaryopoiezin primer regülatörüdür. Akut miyeloid lösemi (AML) klinik seyrinde, endojen trombopoietin düzeylerindeki değişimlerin saptanmasına yönelik yapılan bu çalışmaya, 24 AML hastası ve 27 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Yaş ve cinsiyet açısından hasta [ortanca yaş:49(19- 90), K/E: 12/12] ve kontrol grupları [ortanca yaş:45( 19-89), K/E: 12/15] benzerdir. Hasta grubunun tanı anında, remisyon indüksiyon sonrası aplazik dönemde, konsolidasyon öncesinde, konsolidasyona bağlı sitopenik döneminde ve konsolidasyon sonrasında ölçülen ortanca trombosit sayıları ve TPO düzeyleri tabloda gösterilmiştir. Remisyon indüksiyonu ile sağlanan aplazik dönemde ölçülen TPO düzeyi tanı anma göre yüksektir (p=0.038).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Gönen C, Changes in endogenous thrombopoietin levels in the clinical course of acute myeloid leukemia, Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Internal Medicine, Ankara, 2003. Thrombopoietin (TPO) is the primary regulator of megakaryopoiesis. In order to investigate changes in the endogenous levels of TPO in the clinical course of acute myeloid leukemia (AML), 24 patients and 27 healthy controls investigated in this study. Patient [median age=49( 19-90), F/M:12/12)] and control [median age=45( 19-89), F/M: 12/15] groups were similar for age and sex. Platelet counts and TPO levels measured during initial diagnosis, aplasic period due to remission induction, before consolidation, cytopenic period due to consolidation and after consolidation are given in the Table. TPO levels (pg/ml) during the aplastic period due to remission induction were higher than the levels during the initial diagnosis (p=0.038).