Postmenopozal kadınlarda DHEA-S'ın davranışı
The behaviour of DHEA-S in postmenopausal women
  1. Tez No: 142344
  2. Yazar: TANJU BEĞER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VECDET TEZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Geriatri, Nefroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Geriatrics, Nephrology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
DHEA-S'in yaşlanma ile azalması ve bu azalmanın sistemik etkileri halen tartışılmaktadır. Bizde 57 adet postmenopozal kadında DHEA-S seviyeleri ile demografik, antropometrik hormonal ve biyokimyasal parametreler arasındaki ilişkiyi araştndık.Çalişmamızda DHEA-S seviyesindeki azalma ile iskemik kalp hastalığı görülme riski arasında artış olduğu, ancak DHEA-S düzeyleri ile total kolesterol, trigliserid, HDL ve LDL düzeyleri arasında istatistiksel yönden anlamlı bir ilişki saptanmadı. Ayrıca DHEA-S seviyeleri ile IGF-1 seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir pozitif korelasyon görüldü. Postmenopozal kadınlarda insulin ile DHEA-S düzeyleri arasındaki negatif yönden korelasyon görüldü, ancak istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (P>0.05). Insulin seviyesi ile BMt ve bel çevresi arasında kuvvetli pozitif korelasyon vardır (PO.05)
Özet (Çeviri)
The decrease of DHEA-S with ageing and it consequences are not yet clear. We have studied the reduction between DHEA-S level and demographic antropometric, hormonal and biochemical postmenopausal on 57 women in postmenopause. Our study showed a positive relation between decrease in DHEA-S levels and increased in the risk of ishemic heart disease,but no statistically significant result in connection with the relation between DHEA-S and total cholesterol,trigliserid,HDL and LDL levels was found. We have observed a statistically significant correlation between the level of DHEA-S and IGF-1.A negative correlation between insulin and DHEA-S level in postmenopausal women.