Postmenopozal kadınlarda DHEA-S düzeyi ile kemik mineral dansitesi ve lipid profili arasındaki ilişki
The Correlations between the DHEA-S concentation and bone mineral density (BMD) lipids level at postmenopausal womens
  1. Tez No: 69415
  2. Yazar: CENGİZ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT GÜRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
44 Özet DHEA ve onun sülfat formu olan DHEA-S vücutta en fazla miktarda bulunan steroid hormonlar olmasına karşın fizyolojik fonksiyonları henüz tam olarak bilinmemektedir. Son yıllarda yapılan hayvan ve insan çalışmalarında DHEA-S'ın pek çok sistem üzerine etki ettiği gösterilmiştir. Yaşla birlikte azalma trendinde olmansı ve fizyolojik dozda replasmanı ile olumlu etkilerinin izlenmesi nedeniyle gençlik hormonu olarak düşünülmektedir. Bu çalışmada DHEA-S'nın postmenopozal dönemde gelişen osteoporoz ve lipidler üzerine olan etkileri araştırıldı. Aynı zamanda DHEA-S ile VKI ve endometrium arasındaki ilişki de değerlendirildi. Kırk yaş üzerinde toplam 104 kadın çalışmaya alındı. Kırk kadın klinik ve labaratuvar olarak menopoza girmiş(I.grup), 33 kadın premenopozal dönemde(II. grup), ve 3 1 kadın ise postmenopozal dönemde olup, en az 6 ay düzenli olarak hormon replasmanı (III. grup) almış idi. Kadınlarda DHEA-S düzeyleri ile KMD, lipidler ve VKİ' leri arasındaki ilişkiye bakıldı. Birinci gruptaki kadınlarda DHEA-S düzeyi ile endometrium arasındaki ilişki de değerlendirildi. Birinci grupta; DHEA-S düzeyi ile KMD arasında iyi derecede korelasyon saptanırken( Korelasyon katsayısı:0,67 ), HDL, LDL, VLDL, TG, Total kolesterol, VKİ ve endometrial kalınlık arasında korelasyon saptanmadı. İkinci ve III. grupta DHEA-S düzeyi ile KMD arasında zayıf-orta derecede korelasyon saptandı(Korelasyon katsayıları: 0,44- 0,31). HDL, LDL, VLDL, TG, total kolesterol, VKİ arasında korelasyon izlenmedi. Özetle DHEA-S düzeyi ile KMD arasında pozitif ilişki mevcut iken lipidler, VKİ ve endometrium kalınlığı arasında ilişki tesbit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
45 Summary Althouth DHEA and it's sulphate form DHEA-S are the steroid hormones found in highest concentrations in the plasma, their physiological function are little understood. Multisystem effecttivity in human and animal studies have been demonstrated in recent years. Because DHEA-S has a decreasing trend with ageing and positive effect when replaced in physiological doses, it's thought to be a youth hormone. In this study the effects of DHEA-S on postmenopausal osteoporosis and lipid concentrations was investigated. Any correlation between DHEA-S and body mass index(BMI) and endometrial thickness is also looked for. 104 patients were included in this study whose ages over 40 years, 40 patients were postmenopausal due to clinical and labaratory findings(Grup I), 33 patients were premenopausal(Grup II), 31 patients were postmenopausal who have used hormones replacement therapy for at least six months(Grup III). Correlations between the DHEA-S concentration and bone mineral density(BMD), lipids level, BMI were studied. In the first group the correlation between DHEA-S and endometrial thickness also analysed. In the first group; DHEA-S levels and BMD were found to have a strong correlation( correlation coefficiency:0,67), but we found no correlation between HDL, LDL, VLDL, triglycerides, total cholesterol, BMI and endometrial thickness. In the second and third groups; We found a weak-moderate correlation between DHEA-S and BMD(correlation coefficiencys:0,44- 0,31), no correlation were found between HDL, LDL, VLDL, triglycerides, total cholesterol and BMI. In summary DHEA-S level and BMD have a positive relationship but there is no correlation between lipids, BMI and endometrial thickness.