Kronik C hepatitli hastalarda klinik ve laboratuvar parametreler ile otoimmünite / otoimmün hastalık ilişkisinin araştırılması
An analysis of the association of autoimmünity / autoimmune disease in patients with chronic hepatititis by clinical and laboratory assessment
  1. Tez No: 142354
  2. Yazar: YONCA MORRİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY TİRYAKİ AYDINTUĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik İmmünoloji ve Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Kronik C Hepatitli Hastalarda Klinik ve Laboratuvar Parametreler ile Otoimmfinite / Otoimmfin Hastalık İlişkisinin Araştırılması Kronik C hepatiti ile ilişkili olarak birçok ekstrahepatik durum bildirilmiştir. Bunlar arasında mikst kriyoglobülinemi, membranoproliferatif glomerülonefrit, sikka semptomu, tiroidit, pulmoner fibrozis, liken planus ve otoantikor pozitiflikleri sayılabilir. Ayrıca kronik C hepatiti tedavisinde kullanılan interferonun neden olabileceği otoantikor oluşumu, lupus benzeri tablo, vaskülit de görülebilir. Bu çalışmada antiviral tedavi almayan kronik C hepatitli hastalarda klinik ve laboratuvar bazı parametrelerle otoimmünitenin araştırılması ve elde edilen verilerin, interferon tedavisi almakta olan kronik C hepatitli hastaların aynı parametre sonuçlan ile karşılaştırılması amaçlandı. Ayrıca iki hasta grubunun klinik ve laboratuvar verilerinin yaş, cinsiyet, hastalık süresi ve viral yük ile ilişkisi araştınlararak bu ekstahepatik bulguların gelişmesine katkıda bulunan faktörler araştırıldı. Çalışmaya 26 tedavi almamış, 21 anti- viral tedavi almakta olan kronik C hepatitli hasta alındı. Tedavi almayan grupta en sık yakınma olarak halsizlik %69.2, çabuk yorulma %61.5, artralji %69.2, sikka semptomları %38.5, ürtiker %30.8 oranlarında saptandı. Oral aft, alopesi, cilt döküntüsü, Raynaud fenomeni, artrit, miyalji, parestezi, pulmoner semptomlar, vaskülit görülme sıklığı daha düşüktü. Bu grupta ANA %23.1, RF %26.9, kriyoglobülin %26.9, C3 düşüklüğü %23.1, C4 düşüklüğü %7.7, ANCA %7.7, anti-tiroid antikorları %15.4, ASMA %11.5 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY An Analysis of the Association of Autoimmunity / Autoimmune Disease in Patients with Chronic Hepatitis C by Clinical and Laboratory Assessment Multiple extrahepatic manifestations and disorders such as mixed cryoglobulinemia, membranoproliferative glomerulonephritis, sicca syndrome, thyroiditis, pulmonary fibrosis, lichen planus and the presence of various autoantibodies have been reported in chronic hepatitis C infection. Interferon alpha, which is used in the treatment of chronic hepatitis C, may also precipitate autoantibodies and cause lupus-like syndrome and vasculitis. The aim of this study is to investigate autoimmunity and autoimmune diseases in chronic hepatitis C patients without trreatment and to compare the results with those of patients who are on interferon treatment. To assess the factors associated with clinical and laboratory features of autoimmunity, clinical and laboratory results of both groups of patients were analyzed in respect to gender, age, disease duration and viral load. Twenty six patients without treatment and 21 who are on interferon treatment were included into the study. The most frequent symptoms observed in patients without treatment were malaise 69.2%, fatique 61.5%, arthralgia 69.2%, sicca symptoms 38.5% and urticaria 30.8%. Oral apht, alopecia, skin eruptions, Raynaud's phenomenon, arthritis, myalgia, paresthesia, pulmonary symptoms and vasculitis were less frequently observed. Autoantibodies that were found positive were ANA 23.1%, RF 26.9%, cryoglobulin 26.9%, ANCA 7.7 %, anti-thyroid antibodies 15.4%, ASMA 11.5%. Low C3 and C4 levels were found in 23.1% and 7.7%, respectively.