Ratlarda indometazin ile oluşturulan deneysel enterokolit modelinde pentoxifyline'nin etkinliği
The effect of pentoxifyline in rate with indomethacia induced enterocolitis
  1. Tez No: 142374
  2. Yazar: MESUT AKARSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE AKPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
BH'da patogeneze yönelik tedaviler son zamanlarda oldukça önem kazanmıştır. Patogenezde önemli faktörlerden birisi proinflamatuvar bir sitokin olan TNF-alfa'dır. Bunun yanısıra oksidatif stres ve mikrovasküler iskemi de patogenezde önemli faktörlerdir. TNF-alfa inhibisyonu ile son zamanlarda özellikle CH'da başarılı sonuçlar alınmaya başlamıştır. Bizim bu çalışmada kullandığımız pentoxifylline'de bir TNF-alfa inhibitörüdür. Amaç: Bu çalışmada indometazin ile CH'na benzer deneysel enterokolit oluşturularak tek başına tek ve çift doz pentoxifylline ile klasik prednisolon tedavi birlikteliğinin etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: 35 adet dişi wistar albino rat 5 gruba ayrılmıştır. 1. gruba (n: 7) sadece indometazin 2 gün 7.5 mg/kg SC verilerek enterokolit oluşturulmuştur. 2. grupta (n: 7) pentoxifylline 100 mg/kg/gün dozda intraperitoneal (İP) yolla, 3. grupta (n: 7) pentoxifylline 200 mg/ kg dozda, 4. grupta (n: 7) prednizolon 1 mg/ kg/gün dozda nazogastrik yoluyla, pentoxifylline (100 mg/ kg/gün) ile birlikte, 5. grupta (n: 7) ise kolit oluşturulduktan sonra prednizolon 1 mg/ kg/gün ve pentoxifylline 200 mg/kg/gün olmak üzere, kolit oluşturduktan sonra tüm gruplarda 7 gün uygulanmıştır. 10. gün çalışma sonlandırılmıştır. Makroskopik ve mikroskopik skorlar, skorlama sistemine göre, PCNA oranları immunkimyasal yöntemle, doku TNF-alfa, plazma İL-1 beta düzeyleri ELISA ile, plazma ve doku SH düzeyleri spektrofotometrik yöntemle, doku ve eritrosit MDA düzeyleri HPLC ile, eritrosit deformabilitesi ise LORCA cihazı kullanılarak ölçülmüştür. Tüm sonuçlar ort +SD olarak verilmiştir. Gruplar arası istatistiksel farkları saptamak için Mann Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, pathogenesis oriented treatment in IBD has gained importance. TNF-alpha as a proinflammatory cytokine, is one of the important factors in IBD pathogenesis, with along oxidative stress and microvascular ischemia. Recently, especially in CD, inhibitor) of TNF-alpha resulted successful end points. Pentoxifylline which is used in our study is an inhibitor of TNF-alpha. Aims: In this study CH-like experimental model of enterocolitis was induced by using indomethacin. The aim of this study was to investigate the efficacy of pentoxifylline vs pentoxifylline plus classical prednisolone on this experimental model of enterocolitis. Besides the additive benefical effects of double dose pentoxifylline was investigated. Material and methods: 35 female wistar albino rats were divided into 5 groups. In the first group (n:7), 7.5 mg/kg indomethacin was used to induce enterocolitis, in the 2nd group (n:7) pentoxifylline 100 mg/kg/day, in the 3rd group (n:7) 200 mg/kg/day pentoxifylline intraperitoneally (IP), in the 4th group (n:7) 1 mg/kg/day prednisolone via a naso-gastric tube plus 100 mg/kg/day pentoxifylline IP and in the 5th group 1 mg/kg/day prednisolone via a naso gastric tube plus 200 mg/kg/day pentoxifylline were given after the 3h day of the formation of enterocolitis. Total duration of treatment in all groups was 7 days. The study was ended at the 1 0th day. Macroscopic and microscopic scores according to the scoring system, PCNA ratios by immunohistochemical methods, tissue TNF-alfa, plasma IL-1 beta levels by ELISA, plasma and tissue total sulphydryl levels by spectrophotometric method, tissue and erythrocyte MDA levels by HPLC were measured. Erythrocyte deformability was determined with LORCA machine. All results were given as median±SD. Mann Whitney U test was used to determine the statistical differences between 5 groups.