Tam kan sayımındaki trombosit sayısının periferik yayma ile ilişkilendirilmesi ve akut lösemi ve kemik iliği transplantasyonu hastalarında profilaktik trombosit transfüzyon eşiğinin periferik yayma ile değerlendirilmesi
The correlation between the platelet counts obtained from blood cell counter and peripheral blood smear examination and determination of prophylactic platelet transfusion treshold by peripheral blood smear examination in patients with acute leukemia and
- Tez No: 142407
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET AYDOĞDU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET TAM KAN SAYIMINDAKİ TROMBOSİT SAYISININ PERİFERİK YAYMA İLE İLİŞKİLENDİRİLMESİ VE AKUT LÖSEMİ VE KEMİK İLİĞİ TRANSPLANTASYONU HASTALARINDA PROFİLAKTİK TROMBOSİT TRANSFÜZYON EŞİĞİNİN PERİFERİK YAYMA İLE DEĞERLENDİRİLMESİ Giriş ve amaç: Akut lösemi ve kemik iliği transplantasyonu hastalarında profilaktik trombosit transfiizyon eşiğini belirlemek üzere bu güne kadar tam kan sayım cihazlarından elde edilen sonuçları esas alan çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışma, profilaktik trombosit transfiizyon eşiğinin belirlenmesinde tam kan sayımına alternatif olabilecek noninvazif, objektif, kolay uygulanabilir bir tekniğin geliştirilmesi amacıyla planlandı. Gereç ve yöntem : Tam kan sayım cihazından elde edilen ve periferik yayma değerlendirmesiyle bulunan trombosit sayıları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek üzere pilot çalışma yapıldı. Her iki parametre arasında pozitif bir korelasyon olduğu tespit edildi ve bu ilişkinin standardize edilmesinden sonra ana çalışmaya geçildi. Çalışmaya alınan 20 akut lösemi ve kemik iliği transplantasyonu hastasında profilaktik trombosit transfiizyon kararı periferik yayma ile belirlenen trombosit sayısına göre verildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE CORRELATION BETWEEN THE PLATELET COUNTS OBTAINED FROM BLOOD CELL COUNTER AND PERIPHERAL BLOOD SMEAR EXAMINATION AND DETERMINATION OF PROPHYLACTIC PLATELET TRANSFUSION TRESHOLD BY PERIPHERAL BLOOD SMEAR EXAMINATION IN PATIENTS WITH ACUTE LEUKEMIA AND IN PATIENTS UNDERWENT BONE MARROW TRANSPLANTATION Background and aims: Depending on the platelet count obtained from blood cell counters, there are several studies performed in order to determine prophylactic platelet transfusion treshold in patients with acute leukemia and in patients underwent bone marrow transplantation. In this study we aimed to develope an alternative, objective, easy performed and noninvasive technique to determine this treshold. Materials and methods: In order to evaluate the relaionship between platelet counts obtained from blood cell counter and peripheral blood smear a preliminary study was conducted. A positive correlation was observed between two parameters and after standardisation of this correlation the main study was started. The prophylactic platelet transfusion decision was made depending on the platelet count obtained by peripheral blood smear examination in 20 patients included in the study.