Civalı sfigmanometre ve ossilometrik yöntemle kan basıncı ölçümlerinin intraarteryel ölçümle karşılaştırılması
To find out which technique of blood pressure measurement gives the results represent the main intraarterial blood pressure
  1. Tez No: 142423
  2. Yazar: S. EBRU NESLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUROL ARIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Günlük pratikte kan basıncı ölçümü Riva-Rocci/Korotkoff tekniğiyle yapılmaktadır. Beyaz önlük hipertansiyonunun tanısında otomatik aletlerin kullanımı gün geçtikçe daha da artmaktadır. Bu çalışmanın esas amacı intraarteryel kan basıncını hangi yöntemin daha iyi yansıttığını bulabilmektir. Kardiyoloji Bölümünde koroner anjiografi yapılan ve koroner arter hastalığı bulunan 162 hasta çalışmaya dahil edildi. Çok sık kullanılan iki farklı kan basıncı ölçüm yöntemi direkt intraarteryel ölçümle karşılaştırıldı. Kan basınçları intraarteryel olarak tespit edildi, aynı anda hem cıvalı manometreyle hem de ossilometrik önkol aleti ile (Omron M4) ölçüm yapıldı. İntraarteryel ölçümlerin cıvalı aletlerle elde edilen değerlerle korelasyonu sistolik kan basıncı için 0.98, diyastolik kan basıncı için 0.95 iken otomatik aletlerle elde edilen değerlerle korelasyonu sistolik kan basıncı için 0.96 ve diyastolik kan basıncı için 0.96 olarak bulundu. Sonuç olarak, cıvalı manometrelerle elde edilen kan basıncı değerleri intraarteryel kan basıncını otomatik aletlerle elde edilen kan basıncı değerlerine göre daha iyi yansıtmaktadır. Anahtar kelimeler; kan basıncı, hipertansiyon, kan basıncı ölçümü IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Blood pressure is measured by Riva-Rocci/Korotkoff technique in clinical practice. Automated techniques of blood pressure measurment are increasingly being used to diagnose white coat hypertension. The main objective of this study is to find out which tecnique of blood pressure measurment gives the results represent the main intraarterial blood pressure. The study group included 162 patientes with coronary heart disease undergoing coronary angiography in Department of Cardiology. We compared two common blood pressure measurement tecniques, against direct intraarterial measurement. Blood pressures were simultaneously taken intraarterially and with a mercury manometer and noninvasive measurment device (Omron M4). Correlations of blood pressure values with intraarterial measurment were 0.98 systolic and 0.95 diastolic for the mercury manometer measurments and 0.96 systolic and 0.90 diastolic for the arm cuff. In conclusion, blood pressure measurments with mercury manometers were more representative for intraarteriel blood pressure than the ones with automated measurment devices. Key words; blood pressure, hypertension, blood pressure measurement V