Esansiyel hipertansiyon hastalarında presistolik a dalgası ile kalp tipi serbest yağ asidi bağlayıcı protein arasındaki ilişki
Relationship between presystolic wave on essential hypertension patients and heart type free fatty acid binding protein
- Tez No: 474603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT KORKMAZ, DOÇ. DR. Ali Rıza AKYÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Trabzon Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ESANSİYEL HİPERTANSİYON HASTALARINDA PRESİSTOLİK A DALGASI İLE KALP TİPİ SERBEST YAĞASİDİ BAĞLAYICI PROTEİN ARASINDAKİ İLİŞKİ TIPTA UZMANLIK TEZİ TRABZON Bu çalişmada esansiyel hipertansiyon hastalarında ekokardiyografik olarak bakılan presistolik a dalgası ile kalp tipi serbest yağ asidi bağlayıcı protein arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Trabzon Ahi Evren Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kardiyoloji ve İç Hastalıkları Polikliniklerine Mart 2017 ile Mayıs 2017 tarihleri arasında başvuran ve Avrupa Kardiyoloji Derneği tanı kriterlerine uygun olarak HT tanısı konulan (SKB ≥140 mmHg ve/veya DKB ≥90 mmHg, yada tedavi almakta olması) hastalardan; kan basıncına etkiyecek ek medikasyon kullanmayan 90 hasta dahil edildi. Bütün hastaların tıbbi öyküleri alınarak fizik muayeneleri yapıldı. Tüm hastaların boy ve kilosu ölçülerek hastaya ait vücut kitle indeksi hesaplandı. Kardiyovasküler hastalık risk faktörleri ve kullanmakta olduğu ilaçlar ve laboratuvar parametreleri kaydedildi. Civalı sfigmomanometre ile uygun şekilde SKB ve DKB ölçüldü, eş zamanlı olarak EKG'den kalp hızı tespit edildi.Hastalara ekokardiyografi odasında 15 dakika yatar pozisyonda dinlendirildikten sonra transtorasik ekokardiyografi uygulandı.Sol ventrikül çıkış yolu Pulsed Doppler değerlendirmesi apikal 5 boşluk görüntülemede ventriküler yüzde aort kapağın hemen proksimalinden yapıldı. Tüm hastalar psd varlığı açısından değerlendirildi Hastalar, sol ventrikül çıkış yolu Doppler ekokardiyografisinde presistolik dalga olup (n=64, yaş:5611) olmamasına (n=26, yaş:5813) göre iki gruba ayrıldı.Hasta alımı tamamlandıktan sonra serum K-SYABP düzeyleri solid faz ELISA (Enzyme Linked-Immuno-Sorbent Assay) yöntemi ile hazır kitler kullanılarak analiz edildi. Çalışmamıza dahil edilen 90 hipertansif hastada presistolik a dalgası sıklığı %71 olarak saptandı. Gruplar arası değerlendirmede yaş ve cinsiyet yönünden anlamlı fark yoktu (p>0,05).Her iki grupta kullandıkları ilaçlar açısından istatistiksel fark saptanmadı.Psd olmayan hastalarda, psd olanlara göre K-SYABP düzeyleri istatistiksel olarak daha yüksek saptandı [4,88(2,82-17,83); 3,99(2,57-17,87), p=0,041]Her iki grupta hastaların ejeksiyon fraksiyonları ve sol ventrikül çapları normal sınırlarda olmasına rağmen, psd olmayan grupta sol ventrikül end diyastolik çapı istatistiksel olarak daha yüksek saptandı. Mitral akım parametreleri arasında gruplar arasında fark saptanmadı.Bizim çalışmamızda saptanmayan ht hastalarında K-SYABP düzeyleri psd olan hastalara göre daha yükseksaptandı. bu bulgu hipertansif hastalarda psd dalgasının görülmemesinin erken dönem myokardiyal hasarla ilişkili olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
RELATIONSHIP BETWEEN PRESYSTOLIC WAVE ON ESSENTIAL HYPERTENSION PATIENTS AND HEART TYPE FREE FATTY ACID BINDING PROTEIN MASTER'S THESIS IN MEDICINE, TRABZON In this study, it is aimed to search the relationship between presystolic wave on essential hypertension patients measured as echocardiographic and heart type free fatty acid binding protein. 90 patients who applied to hospitals to University of Health Sciences ,Trabzon Ahi Evren Cardiology Surgery , Health Application Research Centre and Cardiology and Internal Diseases between the dates March and May 2017 and are diagnosed HT in comformity with the criteria of European Union Association and of whom had no additional medication influcing blood pressure(SKB ≥140 mmHg and/or DKB ≥90 mmHg, or being treated) are studied in this study. All the patients are physically examined after getting their medical history. Body mass index is calculated for all the patiens by measuring their age and weight. Their cardiovasculer risk factors , laboratory parameters and the medicine that are on are recorded. SKB and DKB are measured with mercury sphygmomanometer , heart rate from EKG is determined synchronously. Transthoracic echocardiography is applied to the patients after rested 15 minutes at clinotheraphy in an echocardiography room. Pulsed Doppler Evaluation of left ventricular outflow is done at the apical 5 cavity visualisation with the proximal aortic valve in ventricular part. All the patients are evaluated in terms of PSD. Patients are seperated in two groups whether there is presistolic waves at their Doppler echocardiography left ventricular outflow. (n=26,age) – (n=64, age). After the patient intake, serum h-FABP levels are analysed by using ready kits with the method of solid phase ELISA (Enzyme Linked-Immuno-Sorbent Assay). Frequency of presistolic wave is measured as % 71 on 90 hypertensive patients included in our study. There is no meaningful difference in terms of age and sex in intergroup evaluation. (p>0,05). In both groups , there is no statistical difference in terms of medication.Fabp levels are measured higher on psw patients when compared to psw free patients. [4,88(2,82-17,83); 3,99(2,57-17,87), p=0,041] Although ejection fractions and left ventricular diameter are at normal limits in both groups , left ventricular diameter end diastolic diameter is determined higher in psd free patients. No difference is determined between groups in terms of mitral flow parameters. In our study, fabp levels are determined higher on psw free ht patients when compared to psw patients. This symptom,not having psw waves on hypertensive patients, can be related to myocardial injury.