Van yöresinde sağlıklı erişkin kadınlarda 25 OH D vitamini taraması
- Tez No: 142433
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM ALGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
4. ÖZET Vitamin D, kemik ve mineral metabolizması için gerekli steroid bir hormondur. Vitamin D'nin başlıca kaynaklan diyet ve güneş maruziyetidir. Bu çalışmada Van yöresinde yaşayan kadınlarda yaz ve kış aylarında D vitamini düzeylerinin tespiti amaçlandı. 25 OH D düzeylerinin giyim şekli, menopoz durumu, cilt rengi, mevsimsel değişim, kemik turnover parametreleri ve kemik dansitesi ile ilişkisi araştırıldı. Yaş ortalaması 41,4±11,6 (aralık: 18-65) olan 90 kadın çalışmaya alındı. Kadınların 19'u batı tarzında giyimli (grup I), 55'i elleri ve yüzü hariç kapalı (grup II), 16'sı elleri ve yüzü de dahil olmak üzere kapalı giyimli (grup III) idi. Ayrıca vakalar menopoz durumlarına göre de premenopoze grup (n=45) ve postmenopoze grup (n=45) olarak iki grupta değerlendirildiler. Vakaların 74'ü, yaz sonunda kemik metabolizmasındaki mevsimsel etkiyi incelemek için tekrar tetkik edildi. Mart ayında ortalama serum 25-OH-vitamin D düzeyi 27,67±12,34 nmol/1 (aralık: 10-72,41), Eylül ayında 59,61±30,73 nmol/1 (aralık: 7,16-144) idi. Ağır (
Özet (Çeviri)
5. SUMMARY Vitamin D is an essential steroid hormone involved in bone and mineral metabolism. The main sources of vitamin D are diet and sun exposure. The aim of this study was to investigate the vitamin D levels in winter and summer. The relationship between vitamin D levels and dress styles, manopause, skin color, seasonal variation, bone turnover, bone mineral density was established. Ninety women with a mean age 41,4±1 1,6 years (range: 18-65) were studied. Of the women, 19 wore Western/type dress styles (groupl), 55 wore dress styles covering the whole body but the sparing face and hands (group II) and 16 wore dress covering the whole body including the face and hands (group III). Of the women, 45 were premanopause and 45 were postmanopausa. Seventyfour of the group were studied again at the end of the summer on September in order to investigate the effects of seasons on bone metabolism. Mean serum 25 -OH- vitamin D was 27,67±12,34 nmol/l(range: 10-72,41) on March and 59,61±30,73 nmol/l(range: 7,16-144) on September. Severe (low than 20 nmol/1) or moderate (between 20 and 37 nmol/1) hypovitaminosis D was present in 72 patients(80%) on March and 15 of 74 patients(20%) on September. Eleven (58%) of group I, 46 (84%) of group II, 15 (94%) of group III had either severe or moderate hypovitaminosis D on March. None of group I, 1 1 (25%) of group II and 5 (27%) of group III had either severe or moderate hypovitaminosis D on September. Hypovitaminosis D was present in 72 (81%) of premenopausal group and 69 (77%) of postmenopausal group.