Ratlarda takrolimus nefrotoksisitesinde dekspantenolün koruyucu etkisi
Protective effect of dexpanthenol against tacrolimus-induced nephrotoxicity in rats
  1. Tez No: 905952
  2. Yazar: MEHMET ZUBAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Organ nakli, yaşam süresini uzatmada önemli bir rol oynamaktadır, ancak nakil sonrası organ reddi riskini en aza indirmek hayati önem taşır. Bu amaçla kullanılan immünsüpresif ajanlardan takrolimus, güçlü bir etkiye sahiptir ancak yüksek dozlarda nefrotoksisite riski taşır. Dekspantenol, antioksidan özellikleriyle böbrek fonksiyonlarını koruma potansiyeline sahip olmasına rağmen, takrolimusun neden olduğu nefrotoksisiteyi önleyici etkisi üzerine yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, dekspantenolün takrolimus kaynaklı nefrotoksisite üzerindeki koruyucu etkisini araştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Çukurova Üniversitesi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu onayı sonrası(18.092023/karar no:5) 30 erkek Wistar-Albino rat kullanılarak yapılmıştır. Ratlar rastgele kontrol grubu 6 diğer gruplar 8 rat olmak üzere 4 ayrı gruba ayrıldı. Kontrol grubuna günde bir kez serum fizyolojik(SF)(0.5 cc),Tacrolimus(TAK) grubuna her gün Tacrolimus(0,4 mg/kg), Dexpanthenol(DEX) grubuna günde bir kez Dexpanthenol(500 mg/kg), ve Tacrolimus + Dexpanthenol(DEX-TAK) grubuna her gün Tacrolimus(0,4 mg/kg) ile birlikte günde bir kez Dexpanthenol(500 mg/kg) intraperitoneal(i.p.) yolla uygulandı. Gruplar arası oksidatif dengenin ve böbrek hasarının değerlendirilmesi için biyokimyasal parametreler incelendi. Çalışmanın 14. günün sonunda deney gruplarından kanlar alındı. İki patolog, hemotoksilen-eozin ile boyanmış böbrek dokularını çift kör olarak ışık mikroskobu ile inceledi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Organ transplantation plays a crucial role in extending life expectancy, but minimizing the risk of organ rejection post-transplant is of vital importance. Tacrolimus, an immunosuppressive agent used for this purpose, has a potent effect but carries a risk of nephrotoxicity at high doses. Although Dexpanthenol, with its antioxidant properties, has the potential to protect kidney function, there are limited studies on its preventive effect against tacrolimus-induced nephrotoxicity. This study aims to investigate the protective effect of dexpanthenol on tacrolimus-induced nephrotoxicity. Materials and Methods: This study was conducted with the approval of Çukurova University Animal Experiments Local Ethics Committee(Approval No: 5, dated 18.09.2023), using 32 male Wistar-Albino rats. The rats were randomly divided into four separate groups, with 6 rats in the control group and 8 rats in each of the other groups. The control group received 0.5 cc of saline solution(SF) once daily; the Tacrolimus(TAK) group received Tacrolimus(0,4 mg/kg) daily; the Dexpanthenol(DEX) group received Dexpanthenol(500 mg/kg) once daily; and the Tacrolimus + Dexpanthenol(DEX-TAK) group received Tacrolimus(0,4 mg/kg) and Dexpanthenol(500 mg/kg) daily, both administered intraperitoneally. Biochemical parameters were analyzed to assess oxidative balance and kidney damage among the groups. Blood samples were collected from the experimental groups at the end of the 14th day. Two pathologists, blinded to the group allocations, examined the kidney tissues stained with hematoxylin-eosin under a light microscope. Statistical analyses were performed using SPSS 20.0 software, and a p-value of