Takrolimusun nefrotoksik etkisi N-asetilsistein tedavisi ile azaltılabilir mi?
Whether the nephrotoxic effect of Tacrolimus reduced by N-Acetyl cysteine treatment?
- Tez No: 359847
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA KARAALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Takrolimus tarafından azaltılan katalaz aktivitesi nedeniyle oluşan nefrotoksisite, glutatyon peroksidaz (GPx) aktivitesinin artırılmasıyla azaltılabilir gibi görünmektedir. N-asetilsistein ise glutatyon enziminin prekürsörü olduğu ve glutatyun peroksidaz aktivitesinin artışına yol açtığı bilinmektedir. Bu nedenle takrolimusun neforotoksik etkisini azaltabileceği düşünükmektedir. Araştırmamızda N-asetilsisteinin takrolimus nefrotoksisitesi üzerindeki koruyucu etkileri araştırılmıştır. Çalışmamızda Sprague-dawley sıçanlarından oluşan deney gruplarımıza 28 gün boyunca takrolimus (1 mg/kg/gün) ve NAC 100, 200 ve 300 mg/kg/gün dozlarında (tek başına takrolimus alan control grubu haric) uygulanmıştır ve bu sürecin sonunda takrolimus ve takrolimus ile birlikte N-asetilsisteinin tedavisinin böbrek fonksiyonu üzerinde etkilerine bakılmıştır. Tek başına takrolimus uygulanan grupta kronik nefrotoksisitenin biyokimyasal parametrelerinde (idrar mikroalbümin, serum kreatinin ve BUN düzeyleri) anlamlı bir artış söz konusu iken takrolimus ile birlikte NAC uygulanan gruplarda doza bağımlı olarak azalma izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The cause of nephrotoxic effect of tacrolimus is related to inhibition in one of antioxidant enzyme called catalase. Glutathione peroxidase is catalyzing same reaction done by catalase. Glutathione level is the factor which increase GPx activity. Glutathione level is increased by N-Acetyl cysteine (NAC). So it seems NAC can have effect on preventing of nephrotoxicity caused by tacrolimus. İn this studey Sprague-Dawley rats were recieved tacrolimus (1 mg/kg/day) in control group and tacrolimus 1mg/kg/day dose with NAC in 100,200 and 300 mg/kg/day doses in treatment groups for 28 days. İn the end of study the biochemical markers of tacrolimus nephrotoxicity ( urinary microalbumin,serum creatinin and BUN) showed dramatic increase in kontrol group (Tac) and in NAC treatment groups.