Kronik plak tipi psoriasiste topikal % 1 takrolimus merhemin etkinliği
The efficacy of topical 1 % tacrolimus cream in chronic plaque psoriasis
- Tez No: 193361
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRAN TUNALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Takrolimus (FK 506) ilk olarak organ transplantlarında dokurejeksiyonunu önlemede kullanılan bir immünsupresif ajandır. Son yıllardayapılan çalışmalarda topikal ve sistemik uygulanan takrolimus çeşitliinflamatuar deri hastalıklarının tedavisinde etkili bulunmuştur. Randomize,çift-kör olarak yapılan bu çalışmada topikal takrolimusun kronik plak tipipsoriasisteki etkinliği mevcut diğer topikal tedaviler ve plasebo ilekarşılaştırılmıştır.Kronik plak tipi psoriasisi olan 24 hasta çalışmaya alındı. Çalışmayıtamamlayan 22 hastada (16'sı kadın, 6'sı erkek) seçilen 27 plakta 19 günboyunca günaşırı olarak % 0.1 takrolimus merhemi, % 0.1 mometasonefurate merhemi, % 0.005 kalsipotriol merhemi ve plasebo lökotestlerleoklüzyon şeklinde uygulandı. Tedavinin etkinliği başlangıçta, tedavi ortası vesonunda, eritem, kalınlık ve deskuamasyonun toplandığı toplam klinik skorhesaplanarak; tedavi başlangıcı ve sonunda yüzeyel Doppler Ultrasonografiile epidermis kalınlığı ölçülerek değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Tacrolimus (FK 506) is an immunosuppressant formerly used toprevent tissue rejection in organ transplantation. It is found to be effectiveboth topically and systemically in treatment of many inflammatory skindiseases, recently. The efficacy of topical tacrolimus in chronic plaquepsoriasis is evaluated compared with conventional topical treatments andplacebo, in a randomized double-blind fashion, in this study.Twentyfour patients with chronic plaque psoriasis included to thestudy. In 22 (16 women, 6 men) of who completed the study, % 0.1tacrolimus ointment, % 0.1 mometasone furoate ointment, % 0.005calcipotriol ointment and placebo were applied every 2-3 days underocclusion in Finn-chambers during 19 days on selected 27 plaques. Theefficacy of treatment was assessed through the total clinical score measuredby sum of erythema, induration and scaling, at the beginning, in the middleand at the end of the treatment; epidermal thickness measured by superficialdoppler ultrasound at the beginning and end of treatment.