Dializer Reuse'un biyouygunluk ve tümör markırları üzerine etkileri
- Tez No: 71047
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHDİ YEKSAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Son dönem böbrek hastalığının tedavisinde kullanılan bir yöntem olan hemodializin maliyetinin yüksek olması, özellikle gelişmekte olan ülkeler için büyük bir sorun teşkil etmektedir. Bu nedenle bazı ülkelerde 1960 yılından itibaren dializer reuse gündeme gelmiş ve zaman içinde daha yeni teknikler geliştirilerek uygulanmaya devam etmiştir. Ancak gerek faydalı yönleri gerekse birçok riskleri olması nedeniyle günümüzde halen bir tartışma konusu olan reuse işlemi, bugün daha çok ABD'de uygulanmaktadır. Bu çalışmada, ülkemizde de bazı merkezlerde uygulanmakta olan reuse işleminin, dializ amiloidozunun nedeni olarak kabul edilen (32M ve yine dializle ilgili bazı komplikasyonlara neden olduğu kabul edilen TNF-a gibi biyouygunluk markırlan ile birer tümör markın olan CEA ve AFP üzerine olan etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya hemodialize girmekte olan ve reuse işlemi uygulanan 32 son dönem böbrek yetmezlikli hasta alındı. ($2M, TNF-a, CEA ve AFP 0, 6 ve 10. aylarda olmak üzere 3 er kez bakıldı. Herbiri için 0-6, 6-10 ve 0-10. aylardaki değerler karşılaştırıldı. Çalışmada, reuse işleminin P2M ve TNF-a düzeyinde anlamlı düşmeye (0, 6 ve 10. aylarda olmak üzere sırasıyla J32M değerleri 1558±97, 1329±90 ve 1335±62 ng/ml; TNF-a değerleri 63+17, 4.2±2.2 ve 1.81±0.7 pg/ml), buna karşın AFP ve CEA düzeyinde ise anlamlı yükselmeye (0, 6 ve 10. aylarda olmak üzere sırasıyla AFP değerleri 0.67±0.09, 0.79+0.11 ve 0.98±0.18 lu/ml; CEA değerleri 3.69+0.56, 4.90±0.64 ve 6.33+0.74 ng/ml) neden olduğu saptandı. Sonuç olarak, reuse işleminin dializ amiloidozu ve dialize bağlı komplikasyonları azalttığı, buna karşın formaldehide bağlı olarak kimyasal onkogenezis riskine yol açabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY High cost of hemodialysis, a method that is used in the treatment of the end stage renal disease, constitutes a significant problem, especially in developing countries. For this reason, in some countries dialyser reuse come into consideration and this continued to be performed as new techniques were developed over time. Because this metod has both advantages and disadvantages, it remains to be controversial, and today reuse method is mostly performed in USA. In this study, investigating effects of reuse method that are performed in some centers of Turkey; on biocompatibility markers such as ^M accepted as the cause of dia lysis amyloidosis and on TNF-a accepted as cause of some dialysis complications, and tumor markers CEA and AFP were aimed. 32 patients with end stage renal disease and on hemodialysis and reuse program were involved in the study P2M, TNF-a, CEA and AFP levels were measured 3 times in months 0,6 and 10. Comparisons were then made between months 0-6, 6-10 and 0-10. The study found that reuse method caused significant decrease in jyvi and TNF-a levels (P2M levels for months 0, 6 and 10 were 1558±97, 1329+90 and 1335+62 ng/ml; TNF-a levels 63+17, 4.2±2.2 and 1.81±0.7 pg/mi, respectively) and significant increase in AFP and CEA levels (AFP levels for months 0, 6 and 10 were 0.67+0.09, 0.79+0.11 and 0.98+0.18 Iu/ml; CEA levels 3.69+0.56, 4.90±0.64 and 6.33+0.74 ng/ml, respectively). As a result, reuse may decrease dialysis amyloidosis and dialysis associated complications, whereas this may cause formaldehyde related risk of chemical oncogenesis. 46