Depremzede hastalarda nozokomiyal infeksiyonların epidemiyolojisi ve etken bakterilerin moleküler epidemiyolojik analizi
- Tez No: 142492
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN KORTEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
1999 Marmara Depremi ardından hastanemize sevkedilen depremde travmaya maruz kalmış hastalarda nozokomiyal infeksiyonlar irdelendi. Başvuran 476 hastadan 128 tanesi 3 gün ve daha fazla hastanede yatırıldı. Bu hastalardan 86 (%67.1) tanesinde ezilme sendromu gelişti. Travması olan hastalara profilaktik olarak sulbaktam/ampisilin uygulandı. Toplam 52 hastada en az bir kere nozokomiyal infeksiyon tespit edildi. En sık görülen nozokomiyal infeksiyon yara yeri infeksiyonu (% 39) idi. Daha sonra kan dolaşımı infeksiyonlan (%15.8), idrar yolu infeksiyonu (%13.4), pnömoni (%12.1), diğerleri (%19.4) gelmekteydi. En çok hastada izole edilen mikroorganizma Enterobacter spp. (%243) idi . Daha sonra Pseudomonas aeruginosa (%23), MRSA (%15.4), Candida albicans (%11.5), Acinetobacter baumannii (%6.4), Enterococci (%3.8), Citrobacter freundii (%3.8), E.coli (%2.5), Stanotrophomonas maltophlia (%2.5) ve Clostridium septicum (%1.3) gelmekteydi. Yapılan Pulsed Field Gel Electroforezinde Enterobacter spp. için 4, Pseudomonas aeruginosa için en az 3 ve Enterococci için 1 klon tespit edildi. Farklı servislerde yatmakta olan hastalar arasında karşılıklı bulaş saptandı. Yapılan univariye istatistik analizlerinde anlamlı p < 0.05 değerine ulaşarak nozokomiyal infeksiyonlar açısından risk faktörü olarak tespit edilen parametreler şunlardı: ezilme yaralanmasının varlığı, fasyotomi varlığı, amputasyon varlığı, yatış süresi, antibiyotik kullanım süresi, servis, pansuman ekibi, hemodiyaliz uygulaması, ezilen vücut yüzdesi, enkaz allından çıkarılma süresi. Yapılan logistik regresyon modelinde bu faktörlerden fasyotomi (p:0,035 ve Odds ratio: 3,6, %95 güvenlik aralığında 1.1-12.0) ve hastanede yatış süresi (p:0.013 ve Odds ratio: 12.1, %95 güvenlik aralığında 1.7-85.6) anlamlı bulundu. Profilaktik antibiyotik uygulaması Clostridal infeksiyonlarm sıklığını azaltmış, fakat Enterobacter spp. infeksiyonlanmn sıklığını arttırmış gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
The nosocomial infections in earthquake related travma patients after 1999 Marmara Eartquake were analyzed. A total of 476 patients were referred to our hospital and 128 of them needed to be hospitalized 3 or more days. Eigthy six (%67.1) of these patients developed crush syndrome. Prophylactic sulbactam/ampicillin was given to the travma patients. At least one nosocomial infection was detected in 52 (%40.6) of these patients. The most frequent nosocomial infection was wound infection (%39), following blood-stream infections (%15.8), urinary tract infections (%13.4), pneumonia (%12.1), and other nosocomial infections (%19.4). Enterobacter spp. (%24.3) was the most frequently isolated microorganism, following Pseudomonas aeruginosa (%23), MRSA (%15.4), Candida albicans (%11. 5), Acinetobacter baumannii (%6A), Enterococci (%3.8), Citrobacter freundii (%3.8), E.coli (%2.5), Stanotrophomonas maltophlia (%2.5) and Clostridium septicum (%1.3). Pulsed Field Gel Electrophoresis revealed 4 clones of Enterobacter spp., at least 3 clones of Pseudomonas aeruginosa and 1 clone of Enteococci that were responsible for nosocomial infections and suggests cross- contamination between patients in different wards. After univariate statistical analysis, some of the parameters with a“p”value lower than 0.05 were found to be significant as a risk factor for nosocomial infections: crush injury, fasiotomy, amputation, duration of hospitilization, duration of antibiotic usage, type of ward and care giving team, hemodialysis, percentage of crushed body area, time under rubble. We built a logistic regression model with the parameters found to be significant in univariate analysis and two parameters remained to be significant: fasiotomy (p:0,035 and Odds ratio: 3,6, 95% confidence interval 1.1-12.0) and duration of hospitilazation (p:0.013 and Odds ratio:12.1, 95% confidence interval 1.7-85.6). Prophylactic antibiotic usage seems to lower the rate of Clostridial infections, but at the same time to increase the Enterobacter spp. nosocomial infections.