Kronik böbrek yetmezlikli hemodiyalize giren hastalarda görülen serum leptin düzeyinin malnütrisyonla ilişkisi
The relation between serum level and malnutrition at chronic renal failure patients under hemodialisis treatment
- Tez No: 142498
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAT İÇAĞASIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Kronik böbrek yetmezlikti hemodiyalize giren hastalarda rnalnütrisyon önemli bir klinik sorundur. Malnütrisyon bu grup hastalarda mortalite ve morbiditeden sorumlu önemli bir parametredir. Leptin hormonu özellikle yağ dokusundan salman ve vücut yağ kitlesi ile yakından ilişkili bir hormondur. Başlıca böbreklerden atılmaktadır. Hemodiyalize giren hastalarda diyaliz membranından geçerek vücuttan atılmaktadır. Çalışmaya alman hastaların boy, kilo, VKI, triseps cilt kalınlığı ve serum leptin düzeyleri ölçülmüştür. Bu çalışmaya 48'i erkek (%64), 27'si kadın (%36) toplam 75 hasta alınmıştır. Yaş, erkeklerde 18-77 yıl arası ortalama 44,52 ± 16,53 yıl iken, kadınlarda 22-82 yıl arası ortalama 48,29 ± 14,32 yıl idi. Triseps cilt kalınlığı erkeklerde 3,0-11,3 mm arası ortalama 6,0 ± 1,81 mm iken, kadınlarda 4,3-33,3 mm arası ortalama 14,07 ± 8,79 mm idi, Vücut kitle indeksi erkeklerde 14,8-26,6 kg/m2 arası ortalama 20,77 ± 2,61 kg/m2 iken, kadınlarda 17,3-42,2 kg/m2 arası ortalama 25,36 ± 6,47 kg/m2 bulundu. Serum leptin düzeyi erkeklerde 0,1-18,7 ngr/dl arası ortalama 4,61 ± 4,20 ngr/dl iken kadınlarda 0,6-172,5 ngr/dl arası ortalama 52,06 ± 61,67 ngr/dl idi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Malnutrition is a considerable clinical problem for the patients with chronic renal failure. In this cases, the malnutrition is a important problem which may cause to mortality and morbidity. Leptin is a hormone bomed from addipose tissue and associated with body fat composition. The leptin is mainly elleminated by the kidney. It is excreated throgh the membrane of dialyses in the hemodyalyses patients. Total 75 patients (48 male, 27 female), included in this study. The mean ages of male and female patients were 44,52 ± 16,53 (min 18, max 77 years) and 48,29 ± 14,32 (min 22, max 82 years) respectively. The mean skin tickness at the site of triceps of male and female patients were 6,0 ± 1,81 mm (min 3,0 max 11,3 mm) and 14,07 ± 8,79 mm (min 4,3 max 33,3 mm), respectively. The mean BMI of and female patients wene 20,77 ± 2,61 (min 14,8 max 26,6) and 25,36 ± 6,47 (min 17,3 max 42,2) respectively. The mean serum leptin levels of the male patients was 4,61 ± 4,20 (min 0,1 max 18,7). It was 52,06 ± 61,67 (min 0,6 max 172,5) for the female patients.