Diyalize giren son dönem böbrek yetmezlikli hastalarda serum ürik asit seviyesi ile koroner kalsiyum skoru arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between serum uric acid level and coronary calcium score in patients with last stage renal failure entering dialysis
- Tez No: 785169
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK DEMİRTUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Son dönem böbrek yetmezliği olan hastalarda kardiyovasküler komplikasyonlar en önemli mortalite ve morbidite nedenidir. Görülen komplikasyonların arasında en sık karşılaşılan koroner arter hastalığıdır (KAH). Koroner ateroskleroz komplike olarak, koroner arter hastalığına zemin hazırlamaktadır. Hastaların genellikle asemptomatik olması nedeniyle sadece klinik değerlendirme yeterince duyarlı değildir. Koroner arter duvarında oluşan kalsifikasyon, koroner aterosklerozun kesin bir göstergesidir (4) Kalsiyum skoru herhangi bir kardiyak hadise gelişmeden, koroner aterosklerotik hastalığı önceden tesbit edilebilmektedir. Hem koroner damarlardaki ve kalp kapaklarındaki mevcut kalsifikasyonu, hem de ileride olabilecek patolojileri (koroner stenoz,kalp kapak disfonksiyonu) gösterir. Bu verilere göre hekim riskli hastaları daha yakın takibe alır. İşlem multidedektörlü BT ile yapılmakta olup, kontrast madde verilmemesi renal yetmezliği olan bu hasta grubu için ek avantaj sağlamaktadır. Ürik asit insanlardaki purin metabolizmasının son ürünüdür ve koroner arter hastalığı ile olan ilişkisi bir çok çalışmada ispatlanmıştır. Biz bu çalışmamızda hemodiyalize giren kronik böbrek yetmezlikli hastalardaki koroner kalsiyum skoru ile serum ürikasit arasındaki ilişkiyi karşılaştırarak ürik asitin asemptomatik hemodiyaliz hastalarında koroner iskemiyi önceden belirtebilecek bir marker olup olamayacağını araştırdık. Bu çerçevede kardiyolojik olarak risk altındaki koroner kalsiyum skoru yapılmış olan hastalardan, kronik renal yetmezlik nedeni ile hemodiyalize giren otuz hasta çalışmaya alınmıştır. Bu hastaların retrospektif olarak kalsiyum skorları ve biyokimyasal değerleri gözönünde bulundurulmuştur. Çalışma sonuçlarımıza gore , Ca skoru ile serum ürik asit düzeyi, LDL ve yaş arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0.05). Sonuç olarak bu konuyla ilgili daha uzun süreli ve daha geniş populasyonlu çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular complications are the most important cause of mortality and morbidity in patients with end-stage renal disease. Coronary artery disease (CAD) is the most common complication seen. Coronary atherosclerosis is complicated and predisposes to coronary artery disease. Clinical evaluation alone is not sensitive enough because patients are usually asymptomatic. Calcification in the coronary artery wall is a definite indicator of coronary atherosclerosis (4) Calcium score can be detected in advance of coronary atherosclerotic disease before any cardiac event develops. It shows both the current calcification in the coronary vessels and heart valves and the pathologies that may be in the future (coronary stenosis, heart valve dysfunction). According to these data, physicians follow risky patients more closely. The procedure is performed with multidetector CT, and the absence of contrast material provides an additional advantage for this patient group with renal failure. Uric acid is the end product of purine metabolism in humans and its association with coronary artery disease has been proven in many studies. In this study, we investigated whether uric acid could be a predictor of coronary ischemia in asymptomatic hemodialysis patients by comparing the relationship between coronary calcium score and serum uric acid in patients with chronic renal failure undergoing hemodialysis. In this context, thirty patients who underwent hemodialysis due to chronic renal failure, among the patients with cardiologically at risk coronary calcium score, were included in the study.Calcium scores and biochemical values of these patients were taken into consideration retrospectively. According to our study results, there was no statistically significant relationship between Ca score and serum uric acid level, LDL and age (p>0.05). As a result, there is a need for longer-term and larger population studies on this subject.