Periferik kan hücrelerinde saptanan epstein-barr virüs DNA'sı ve serum epstein-barr virüs spesifik antikorlarının nazofarinks kanserinin prognozu ve tedavisinin değerlendirilmesindeki yeri
Assessing the value of epstein-barr virus DNA in pepipheral blood cells and the serum EBV-specific antibodies in nasopharyngeal carcinomas: relation to prognosis and treatment
- Tez No: 142515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ YAMAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
51 ÖZET Çalışma Mayıs 2002 ile Eylül 2004 tarihleri arasında G.Ü. Tıp Fak Hastanesi Medikal Onkoloji, Radyasyon Onkolojisi ve KBB kliniklerine başvuran 22 nazofarinks kanserli hastanın Epstein-Barr virus özgül antikor (EBV-VCA IgA, EBV-EA IgA, EBV-EBNA-1 IgA) titreleri ve EBV-DNA düzeylerinin tedavi ile hastalığın seyri ve prognozundaki belirleyici etkilerini incelemek için yapıldı. Hastaların dağılımı 16/6 (Erkek:Kadın=2.7/l) ortalama yaş ise 46.6±1 1.03 yıl olduğu tespit edildi. Hastaların %22.7'si (5/22) WHO Tip II histoljisine sahip iken %77.32'si (17/22) WHO Tip III histolojisine sahip olduğu tespit edildi. Hastaların %4.5'i (1/22) TNM evre II, %22.7'si (5/22) TNM evre III ve %72.7'si (16/22) TNM evre IV olarak bulundu. Hastaların medyan takip süresi 13 ay olup 4-28 ay takip edilmiştir. EBV-özgül antikorlarının tedavi ile anlamlı bir şekilde düşme olduğu (EBV-EBNA-1 IgA dışında) görüldü. Ancak bu özgül antikor düzeyleri ile hastalığın histolojik tipi, evresi ve seyri arasında anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır. Nüks veya rezidü hastalığı olan hastaların dördünde çalışma sonunda yapılan kontrolünde EBV-EBNA-1 IgA özgül antikor düzeyinde önemli derecede prognozu belirleyebilecek kadar yükselme olduğu saptandı. EBV-DNA düzeyleri de tedavi öncesinde düşük oranda pozitiflik söz konusu iken tedavi sonrasında bir olgu dışında hepsinde düşme eğiliminde olduğu tespit edilmiş olup literatürde mevcut bilgiler ile uyumludur. Sonuç olarak EBV EA ve VCA titreleri literatürdeki ile uyumlu bulunmuş ve toplum taramalarında ve hastalık prognozunda kullanabileceği düşünülmüştür. Her ne kadar viral DNA'nın izlenmesi son yıllarda daha anlamlı gösterilmekteyse de bizim çalışmamızda hasta sayısı azlığı veya tekniğin henüz yeni olması ve standardize edilmemesi nedeniyle kullanılabilirliği kanıtlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
52 İngilizce Özeti SUMMARY This study was conducted on 22 patients presenting to the departments of Medical Oncology, Radiation Oncology and Otolaryngology of the Gazi University Faculty of Medicine Hospital between May 2002 and September 2004 diagnosed of nasopharyngeal carcinoma to determine the pattern and prognostic significance of the Epstein-Barr virus specific antibody (EBV-VCA IgA, EBV-EA IgA, EBV-EBNA-1 IgA) titers and the EBV-DNA levels with treatment. The male:female ratio of the patients was found to be 2.7:1 (16/6) while the average age was 46.6±11.03 years. Five patients (22.7%) had WHO Type II while 17 (77.32%) had WHO Type III histology. One (4.5%) had TNM stage II, 5 (22.7%) had stage III while 16 (72.7%) had stage IV. The patients were followed for 4-28 months with a median time of 1 3 months. The EBV-specific antibodies (except for the EBV-EBNA-1 IgA) were found to fall significantly with treatment. However, no significant correlation was found between the antibody levels and the histological type, stage and course of disease. In all 4 of the patients with recurrent or residual disease a significant rise in the EBV-EBNA-1 IgA antibody levels thought to determine the prognosis to a significant degree was observed at the last control studies. Except for the low positivity in one case, the EBV-DNA levels also showed a falling trend with treatment in line with observations from the literature. In conclusion, the EBV EA and VCA titers were found to agree with that in the literature and therefore could be employed in screening and for disease prognosis. Inasmuch as monitoring of the viral DNA has been shown to be meaningful in recent years the small patient number in our study coupled with the fact that the technique is still new and not yet standardized its use could not be validated.