Behçet hastalığında trombofilik faktörler ve klinik bulgularla ilişkisi
Thrombophilic factors in Behçet's disease and association with clinic manifestations
  1. Tez No: 142523
  2. Yazar: SERPİL AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİK ALİ SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET BEHÇET HASTALIĞINDA TROMBOFİLİK FAKTÖRLER VE KLİNİK BULGULARLA İLİŞKİSİ Behçet Hastalığı (BH) birçok sistemi etkileyen bir vaskülittir. Trombozlu vasküler tutulum, hastalığın temel karakteristik özelliklerinden biridir. Bu çalışmada, Behçet hastalarında vasküler trombozun oluşumunda trombofilik faktörlerin rolünü değerlendirdik. BH'lığı olan 40 hasta (23 erkek; ortalama yaş: 33,9 ± 8,8, aralık: 18-54 yaş) ve 20 sağlıklı erişkin (12 erkek; ortalama yaş: 30,9 ± 7,5, aralık: 20-45 yaş) bu çalışmaya alındı. Buna ilave olarak, hastalar vasküler tutulumu olan (n:14) ve olmayan (n:26) ve hastalığın aktivitesine göre aktif (n:26) ve inaktif (n:14) olmasına göre gruplandırıldı ve değerlendirildi. Tüm hasta ve kontrol vakalarında protein-C, protein-S, von Willebrand faktör (vWF), antitrombin-lll (AT-III), aktive protein C rezistansı (aPC- R), lipoprotein (a) [Lp(a)], antikardiyolipin IgG ve IgM antikorları (aCL-lgG ve aCL-lgM), C-reaktif protein (CRP) ve eritrosit sedimentasyon hızını (ESH) ölçtük. Tüm hastalar ve sağlıklı kontrol vakaları arasında protein-C, protein-S ve AT-III düzeyleri dikkate alındığında önemli farklılık yoktu (p>0,05). Bununla birlikte, Behçet hastalarında kontrol vakalarına göre vWF, aPC-R, aCL-lgG, aCL-lgM ve Lp(a) değerleri önemli derecede yüksek bulundu (p0,05). Aynı zamanda trombofilik faktörler için aktif ve inaktif BH'lı hastalar arasında hiçbir anlamlı farklılık yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY THROMBOPHILIC FACTORS IN BEHCET'S DISEASE AND ASSOCIATION WITH CLINIC MANIFESTATIONS Behcet's disease (BD) is a multisystemic vasculitis disorders that may attack several systems. Vascular involvement with thrombosis is one of the basic characteristics of this disease. In this study, the role of thrombophilic factors in the formation of vascular thrombosis was evaluated in BD. Fourty patients with Behcet's disease (23 males; mean age: 33,9 ± 8,8, range: 18-54 years) and 20 healthy adults (12 males; mean age: 30,9 ± 7,5, range: 20-45 years) were included in this study. Additionally, the patients were grouped and evaluated with respect to the presence vasculary involvement (n:14) or not (n:26) and active (n:26) or inactive disease (n:14) according to the activity of the disease. In all patient and control subjects, protein C, protein S, von Willebrand Factor (vWF), antithrombin-lll (AT-III), activated protein C resistance (aPC-R), lipoprotein (a) [Lp(a)], IgG and IgM anticardiolipin antibodies (IgG and IgM aCL), C-reactive protein (CRP) and erythrocyte sedimentation rates (ESR) were measured. There was no significant difference between the patients and control cases regarding protein C, protein S and AT-III levels (p>0,05). However, vWF, aPC-R, lipoprotein (a), IgG and IgM-aCL values were significantly higher in the Behçet patients than in the control cases (p0,05). Moreover, there was not any significant difference between active and inactive BD patients for thrombophilic factors (p>0,05).