Behçet hastalarının damar tutulumunda trombofilik faktörlerin cinslere göre değerlendirilmesi
Evaluation of behçet's patients in terms of thrombophilic factors in vascular involvement according to gender
  1. Tez No: 745984
  2. Yazar: ÖZLEM AYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Behçet hastalığı (BH) ataklarla seyreden multisistemik kronik vaskülit sınıfından bir hastalıktır. BH, her boyda arter ve/veya veni etkileyen sistemik bir vaskülittir. Damar tutulumu en sık genç erkeklerde görülmekte olup, mortalite ve morbiditeden sorumludur. Tromboz mekanizmaları kadın ve erkek hastalarda benzer şekilde işlese de, erkek Behçet hastalarında neden daha fazla görüldüğü bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı, 1998-2020 yılları arasında hastanemizde damar tutulumu ile takip edilen BH hastalarında cinslere göre trombofilik faktörler açısından fark olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmaya uluslararası sınıflandırma ölçütlerini karşılayan 540 Behçet hastası alındı (E:293, K:247; ortalama yaş: 47 (39;55) yıl; başlangıç yaşı: 24 (19;31) yıl ;tanı yaşı: 31 (24;38) yıl , hastalık süresi: 4(1;9) yıl ) alındı. Bu hastalar cinslere ve klinik özelliklerine göre sınıflandırıldı.
Özet (Çeviri)
Behçet's disease is a multisystemic chronic vasculitis disease that progresses with attacks. BD is a systemic vasculitis that affects arteries and/or veins of all sizes. Vascular involvement is most common in young men and is responsible for mortality and morbidity. Although the mechanisms of thrombosis function similarly in male and female patients, it is not known why it is more common in male Behçet's patients. The aim of this study is to investigate whether there is a difference in terms of thrombophilic factors according to gender in BD patients who were followed up with vascular involvement in our hospital between 1998 and 2020. The study included 540 Behçet's patients (M:293, F:247; mean age: 47 (39;55) years; age at onset: 24 (19;31) years; age at diagnosis: 31 (24;38) years) who met the international classification criteria, disease duration: 4(1;9) years). These patients were classified according to their gender and clinical features.