Bir hazır giyim firmasında süreçlerin analizi ve iyileştirilmesi
Analyzing and improving the processes of a retail of textile firm
  1. Tez No: 142537
  2. Yazar: MURAT ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET“Bir Hazır Giyim Firmasında Süreçlerin Analizi ve İyileştirilmesi”isimli Endüstri Mühendisliği yüksek lisans tezi çalışması aşağıdaki gibi özetlenebilir: Bir hazır giyim firmasında, bir ürünün tasarımcının zihninde şekillenmesinden, mağazada son kullanıcıya satılması, hatta son kullanıcıdan (varsa) hatası nedeni ile iade olmasına kadar aktivitelerin süreçlerle incelenmesi; süreç analizleri ile yeniden yapılandırılması gereken süreçlerin belirlenmesi ve alternatif süreçlerin yaratılmasıdır. Çalışmanın birinci bölümünü oluşturan giriş kısmında, tedarik zinciri yönetimi, süreç yönetimi ve süreç analizinin genel tanım ve amaçları kısaca izah edilmiştir. İkinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci bölümde ise ele alınan hazır giyim firmasının tüm aktiviteleri detaylı olarak incelenmiştir. Bu amaçla hazır giyim firmasının bir sezona dair koleksiyonunun hangi aşamalardan geçtiği detayları ile anlatılmıştır. Tüm süreçlerin iş akışları ve alt süreçleri çıkarılmış; süreçler, süreç akış şemaları ile izah edilmiştir. Süreçler tanımlanmış, aktiviteler izah edilmiş; aktivitelerin kimler tarafından yapıldığı, ne şekilde yapıldığı, uygulama hataları ve uygulamaların verimsiz yönleri izah edilmiştir. Süreçlerdeki uygulama hataları ile ilgili yorum ve öneriler yapılmış, bazı süreçler için alternatif süreçler yaratılmıştır. Bu bağlamda çalışmanın büyük bir bölümünü, tedarik zinciri yönetiminin bir hazır giyim firmasında pratikte uygulanması ve bu uygulamalarla ile ilgili yapılan analizler oluşturmaktadır. Sonuçlar ve öneriler bölümünde ise ele alınan hazır giyim firmasında daha iyi bir yönetim ve tedarik zinciri için kısa vadede yapılması gereken yatırım, düzenleme ve iyileştirmeler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The summary of the industrial engineering master thesis about“Analyzing and Improving The Processes of a Retail of Textile Firm”may be as follows: The investigation of all activities of a Retail of Textile Firm's by process analysis; from imagination of a product in a designer's mind to retailing it in a store, even return of the product because of its fault (if there is any). By means of process analysis determining the processes needed to be reorganized, and creating new alternative processes. In the introduction part of the study; definition and objectives of supply chain management, process management and process analysis are explained. In the second part of the study; all the activities of supply chain management of the Firm in subject are investigated. For this target; all steps of a season's collection are explained. The work flow charts of all processes are designed and processes are defined by these charts. Processes are defined, activities are explained. Moreover, how and by whom activities are done, faults on applications and ineffective parts of the applications are mentioned. Comments and suggestions on faults in applications are given and alternative processes are created for some processes. So, this study mostly consists of, application of supply chain management at the Firm and analysis of all these applications. In the last part of the study; investments, reorganizations and improvements needed in a short-term for a better supply chain management of the Firm are defined. XI