Çok katlı bir çelik yapıda değişik çapraz düzenlemelerinin yapının depremdeki davranışına etkilerinin incelenmesi
Examination of the behavior for steel structures with different brace systems under earthquake load
- Tez No: 151596
- Danışmanlar: PROF.DR. NESRİN YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÇOK KATLI BİR ÇELİK YAPIDA DEĞİŞİK ÇAPRAZ DÜZENLEMELERİNİN YAPININ DEPREMDEKİ DAVRANIŞINA ETKİLERİNİN İNCELENMESİ ÖZET Bu yüksek lisans tezimin amacı; 4 tip çelik çaprazlı sisteme sahip çok katlı çelik yapıların deprem etkisindeki davranışını incelemek ve sünekliklerini karşılaştırmaktır. Birinci bölümünde, yapılan çalışmanın genel tanımına değinilmiştir İkinci bölümde deprem yüklerine karşı güvenli yapı tasarımına ilişkin bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde 1998 Deprem Yönetmeliğin' deki tasarım ve hesap kuralları incelenmiştir. Dördüncü bölümde çelik yapı tasarımı hakkında bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde performansa dayalı tasarım, performans seviyeleri, malzeme ve geometri bakımdan lineer olmayan davranış ve çelik yapıda süneklik konulan incelenmiştir. Altıncı bölümde 4 tip çelik çaprazlı sistemin statik, dinamik, pushover analizleri yapılmış ve her bir sistemin süneklikleri elde edilmiştir. Sonuç bölümünde ise altıncı bölümde elde edilen analiz sonuçlarına göre 4 tip çelik yapı; taşıyıcı sistem ağırlığı, deprem etkisindeki davranışları, performans, süneklik özelliklerine göre karşılaştırmaları yapılmıştır. X11
Özet (Çeviri)
EXAMINATION OF THE BEHAVIOR FOR STEEL STRUCTURES WITH DIFFERENT BRACE SYSTEMS UNDER EARTHQUAKE LOAD SUMMARY The purpose of this master's degree thesis is to compare the ductility property by examining the behavior of the different 4 types muiti-fioor buildings, having steel bracing systems under the earthquake effect. In the first part, a general definition of the study is given. The second part gives information related to the structural safety design under the earthquake forces. In the part three, an examination for design and calculation rules according to the 1998 Earthquake Design Code, is performed. Part four gives general information about steel structural design. Design based performance, performance levels, non-linear behavior by means of material, geometry and ductility in steel structures are examined in part five. In the part six, static, dynamic and pushover analysis of 4 different types of steel bracing systems are observed and the ductility for each system is obtained. Conclusion includes the comparison for these 4 different types using the analysis results of part six, according to the structural system weight, the behavior under earthquake effect, the performance and the ductility features. Xlll