İstanbul metropolitan alanındaki endüstrilerin olası bir deprem durumunda çevresel etkilerinin değerlendirilmesi
Environmental effects, which are caused fron industries, assesment in situation of probable earthquake in İstanbul metropolitan area
  1. Tez No: 142546
  2. Yazar: DİLEK YILMAZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK KABDAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
İSTANBUL METROPOLITAN ALANINDAKİ ENDÜSTRİLERİN OLASI BİR DEPREM DURUMUNDA ÇEVRESEL ETKİLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Bu çalışmada istanbul' da olası bir deprem durumunda endüstrilerden dolayı meydana gelebilecek etkilerin çevresel risk değerlendirmesi yapılmıştır. Birinci bölümde, çalışmanın anlamı, amacı ve kapsamı kısaca özetlenmiştir. İkinci bölüm, risk değerlendirme ile ilgili detaylı literatür çalışmasını kapsamaktadır. Genel risk değerlendirme yaklaşımı incelenmiş, Dünya' da farklı şekillerde uygulanan risk değerlendirme çalışmaları araştırılmış ve çevre kirliliği ve değerlendirmesinde iki önemli otorite konumunda olan USEPA (United States Environmental Pollution Agency-Amerika Çevre Kirliliği Ajansı) Avrupa Birliği'nin yaklaşımlarına yer verilmiştir. Ayrıca yapılan çalışmaya da baz teşkil eden Karşılaştırmalı Risk Değerlendirme tanımlanmış ve uygulaması değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, deprem hakkında genel bilgi verilmiş ve İstanbul' da deprem riski ile ilgili yapılan araştırmalar incelenmiş ve İstanbul' da olası bir deprem durumuna herhangi bir şekilde çevreye zararlı etkisi olabilecek risk kaynakları belirlenmiştir. Dördüncü bölümde, seçilen çalışma alanındaki endüstriler tek tek saptanmış; kirlenme ve kirleticiye neden olacak kaynak bazında sınıflandırması yapılmış; endüstri kategorileri için risk değerlendirme yaklaşımı tanıtılmış ve bu yaklaşım kullanılarak endüstri kategorileri için risk dereceleri belirlenmiştir. Son bölümde zemin durumu ve nüfus yoğunluğu dikkate alınarak İstanbul' da olası bir deprem durumunda endüstrilerden kaynaklanabilecek zararlı etkilerin çevresel risk değerlendirme sonuçlan verilmiştir. Sınırları Büyükçekmece' den Tuzla' ya kadar olan çalışma bölgesinde yer alan 709 endüstriden; 1. derece riskli endüstri kategorileri toplamın %28, 2. derece riskli endüstri kategorileri toplamın %22, 3. derece riskli endüstri kategorileri toplamın %50' sini oluşturduğu görülmektedir. Bu sonuçların coğrafi bilgi sistemine aktarılması ile risk haritalarında 15' den fazla 1. derece riskli endüstri kategorilerinin bulunduğu ilçeler Beyoğlu, Eyüp, Küçükçekmece, Zeytinburnu, Kartal, Pendik ve Tuzla, ikinci derece riskli endüstri kategorisinin yoğun olduğu ilçeler ise Kartal ve Tuzla olarak belirlenmiştir. VIIKartal, Pendik ve Beyoğlu ilçeleri hem 1. derece deprem kuşağında yer almaları hem de 1. derece riskli endüstri kategorilerinin ağırlıklı olarak faaliyet göstermelerinden dolayı en yüksek tehlike potansiyeli olan ilçeler olarak belirlenmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
ENVIRONMENTAL EFFECTS, WHICH ARE CAUSED FROM INDUSTRIES, ASSESSMENT IN SITUATION OF PROBABLE WARTHQAKE IN ISTANBUL METROPOLITAN AREA SUMMARY In this study, environmental risk assessment which causes from industry was done when probable an earthquake happens, in Istanbul. In the first chapter, this study' meaning, aim and scope was summarized briefly. Second chapter scopes detail literature study about risk assessment. General risk assessment approach was examined, risk assessment studies, which carry out different ways in the world, were investigated. USEPA (United States Environmental Pollution Agency) and European Union' s approach about environmental pollution and assessment was mentioned. Also, Comparative Risk Assessment was identified and practices were evaluated so that this study is based on Comparative Risk Assessment. In the third chapter, it was given general knowledge about earthquake and risk sources, investigations abour earthquake risk were examined, however, risk sources which will cause harm determined to environment when probable earthquake happens in Istanbul. In the fourth chapter, industries were determined in the study area; it was categorized base on pollution and source which will cause pollution; to explained risk assessment approach for industry categories were examined, and risk degrees were determined with this approach was being used. In the last chapter, it was given results of environment risk assessment about hazardous effects from industry when probable earthquake happens in Istanbul. Study area's boundaries are from Büyükçekmece to Tuzla. There are 709 industry in this area. 1. degree risky industry categories are %28, 2. degree risky industry categories are %22, 3. degree risky industry categories are %50 in the total. Kartal, Pendik and Beyoğlu is in not only in 1. Degree earthquake zone but also first risky industry categories are in study area so this regions are the most risky areas. IX