N-vinilkarbazol / silikon tegomer kopolimerlerinin sentezi
Synthesis of n-vinylcarbazole silikon tegomer copolymers
  1. Tez No: 142574
  2. Yazar: CENGİZ ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Fotoiletken ve iletken polimerler çok önemli elektriksel ve optik özelliklere sahiptir, görüntü kaydetme sistemleri, elektrolüminans gösterge, şarj edilebilir piller, fotovoltaik cihazlar, görüntüleme sistemleri, kimyasal sensörler ve antielektrostatik filmlerde kullanılırlar. Ancak bu yeni materyallerin endüstride kullanımında mekanik özelliklerinin zayıf, çözünürlüklerinin az olması gibi nedenlerden dolayı çeşitli zorluklar yaşanmaktadır. Bu tip polimerlerin daha iyi mekanik ve işlenebilme özelliklerine sahip olması için uygulanan İM genel proses bulunur. 1- Kimyasal modifikasyon: Polimerin ya da monomerin kimyasal modifikasyonu ile mekanik özelliklerin iyileştirilmesi veya iletken polimer ile mekanik özellikleri iyi olan polimer karışımının kullamlması ( örnek olarak kopolimerleşme), 2- Plastik, cam, metal gibi maddelerin iletken polimerler ile ince bir tabaka halinde kaplanması, Bu çalışmada, kimyasal modifikasyon kullanılarak, çözünür, iletken, fotoiletken ve floresans özelliğine sahip kopolimerler N-Vînilkarbazol ve çeşitli silikon tegomerler kullanılarak, kimyasal ve olarak sentezlenmiştir. CH3 CH3 ÇH2-(CH2)3-^Şİ-o]^Şİ- (CH2)3-CH-[cH2-Çh]5- OH CH3 CH3 OH \ı Pratikte bu tarz kopolimerlerin sentezi zor ve oldukça zahmetlidir. Ancak bu çalışmada, son derece basit bir yöntem, redoks polimerizasyonu kullanılmış ve sadece CAN/NVCz oranlan değiştirilerek ve çok az miktarda silikon tegomer ıxkullanılarak, iletken, fotolletken ve floresans özelliği gösteren NVCz-Silikon tegomer kopolimerlerinin sentezi başarıyla gerçekleştirilmiştir..N-Vinilkarbazolun polimerizasyonu literatürde uzun yıllardır bilinmektedir. CAN/ N-vinilkarbazol oram 0.2 den küçük olduğunda polimerleşme vinil üzerinden ilerlemekte ve beyaz yalıtkan polimerler ele geçmektedir. Ce(TV) / N-vinilkarbazol oram artınlmca polimerleşme hem vinil hem halka üzerinden yürüyerek yeşil iletken kopolimer elde edilmektedir. Ayrıca yapıya giren az miktardaki Silikon tegomer sayesinde, polimerin endüstriyel öneme sahip özellikleri korunarak, hatta artunlarak (floresans özellik) mekanik özellikleri (yüzey gerilimi, su tutmama, elastisite, yüzeye tutunma vb.) iyileştirilmiştir. Sonuç olarak çalışmadaki en önemli noktalardan biri ise, hem iletken hem de yalıtkan PVCz kopolimerinin floresans özelliğinin arttınimış olması ve az miktarda silikon tegomerin yapıya girmesi ile kopolimerin mekanik özelliklerinin iyileştirilmiş olmasıdır. Sentezlenen kopolimerlerin iletkenlikleri, floresans özellikleri, çözünürlükleri, verimleri, viskoziteleri ve karakterleri, monomer, oksidant ve silikon tegomer çeşit ve konsantrasyonlarına göre karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Photoconductive and conductive polymers have important electrical and optical properties and they are used in image recording systems, electroluminesence displays, rechargable batteries, photovoltaic instruments, image storing systems, chemical sensors and antielectrostatic films. However, because of their solubility problems and poor mechanical properties, there are some difficulties in the industrial use and characterization of these materials. There are two main processes for this type of polymers in order to improve their mechanical and processing properties. 1) Chemical Modification: Improving the chemical properties of the polymer or the monomer by chemical modification or using a mixture of the conductive polymer and a polymer that has good mechanical properties (ex., copolymerization) 2) Coating plastics, glass, metals, etc. by conductive polymers as a thin film. In this study, by using chemical modification (copolymerization) soluble conductive and photoconductive polymers that have flouresence property are synthesized by chemical methods by using N-vinylcarbazole and different silicon tegomers. ÇH3 ÇH3 ÇH-^H^-Ui-Oj-Şİ- (CH2)3-ÇH4CH2-ÇH]- I I n 1 I OH CH3 CH3 OH ^ Practically, synthesis of such copolymers are difficult, but in this study, a very simple method, redox polymerization is used and only by changing CAN/NVCz molar ratios and by using little amount of silicon tegomer, conductive, photoconductive NVCz/silicon tegomer copolymers that have flouresence properties XIare synthesized successfully. Polymerization of NVCz is known in literature for years. If CAN /NVCz molar ratio is smaller than 0.2, polymerization ocurs through the vinyl groups and a white insulator polymer (which has flouresence property) is formed. If this ratio is greater than 0.2, polymerization occurs through both the vinyl groups and and the aromatic rings of NVCz, and a conductive green polymer is formed. So, by using little amount of silicon tegomer the properties of the polymer which have industrial importance are kept ( in fact flouresence property is increased), and the mechanical properties (surface tension, water resistance, elasticity, etc.) are improved. As a result, one of the most important points in this study is the increased flouresence property of the both insulator and the conductive PVCz kopolymer, and the improved mechanical properties by the insertion of the silicon tegomer to the structure.Conductivity and flouresence properties, solubilities, yields, viscosities and the characters of the synthesized copolymers are investigated via the monomer, oxidant and silicon tegomer type and concentration. Xll