İnternette güvenlik
Security on the internet
- Tez No: 142579
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSEL DURUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezin amacı İnternette güvenlik hakkında araştırma yapmaktır ve bu amaçla şifreleme, genel ağ güvenliği konuları, IPsec, anahtar yönetimi ve değişimi protokolleri üzerinde durulmuştur. Yapılan araştırmaları desteklemek için RSA şifreleme algoritmasını tanıtan bir program hazırlanmıştır. Ağ güvenliği kredi kartı işlemleri gibi özel bir görüşmeye ait olan ve korunması gereken gizli verinin, İnternet gibi güvensiz bir ortamda güvenli olarak iletimiyle ilgilenir. İnternet kendisine bağlı bulunan bilgisayar ağlarından milyonlarca uç birimden oluşan dünya çapında bir ağdır ve tüm bu sistemler İnterneti coğrafi ve zamana ilişkin sınırlamalar olmadan kullanabilirler. Günümüzde bilgisayar ağları, özelliklede İnternetteki ve bilgisayar teknolojilerindeki hızlı gelişmeler nedeniyle elektronik güvenlik kavramının önemi her geçen gün artmaktadır. Başkalarıyla haberleşme, bankacılık işlemleri, alışveriş, veri paylaşımı, resmi formların doldurulması bugün İnternette gerçekleştirilebilecek birçok işlemden bazılarıdır. Tüm bu avantajlarına rağmen, gerçek dünyada olduğu gibi İnternette risk ve suçlardan arınmış değildir. İnternetteki ana bileşenler kaybedilebilecek, gizlice dinlenebilecek, değiştirilebilecek olan değerli bilgi ve bozulabilecek bilgisayar sistemleridir. Genel olarak İnternet, saldırının hızlı, kolay, ucuz olarak gerçekleştirilebileceği ve önlenmesinin, fakedilmesinin ve bulunmasının çok zor olduğu bir ortamdır. Sadece küçük bir iş veya ev ağı kullanıldığı zaman güvenlik kendiliğinden sağlanır yada güvenliğe ihtiyaç duyulmaz. Güvenlik kavramı bilgisayarların ve yerel özel ağların İnternet gibi açık ağlara bağlanmasıyla önemli bir konu haline gelir. İnternet, kullanıcıları arasındaki haberleşmeyi kontrol edecek bir merkezi birime sahip olmayan açık bir ortam olarak tasarlanmıştır. Aynı zamanda İnternet karmaşık ve dinamik bir ortamdır. Bu nedenle küçük özel bir ağ için uygulanan güvenlik ölçütleri İnternet için etkili olamayacaktır. Genel olarak, ana güvenlik hedefleri olan güvenilirlik, doğruluk ve elde edilebilirliğin sağlanması zordur. İnternette güvenliğe ilişkin riskler için birçok neden bulunur. Geçmişte geliştirilen İnternet kavramı bugün yerine getirilmesi istenen güvenlik hedeflerini gözönünde bulundurmamıştır. Buna ek olarak, yazılım geliştiricileri, satıcıları, ağ yöneticiler ve bilgisayar kullanıcıları güvenliğe yeterli özeni göstermiyor ve hatta daha kötüsü, bazıları güvenliğe ilişkin konularda yeterli bilgiye sahip değildirler. Dünyanın en büyük açık ağı olan İnternete her geçen gün tüm dünyadan birçok kullanıcı eklenir ve bunların bir kısmı potansiyel saldırganlardır. Bunun bir sonucu olarak, İnternette güvenli bir ortam sağlanması ihtiyacı oldukça kritiktir. Bu tezde İnternette karşılaşılan tehlikeler ve bu tehlikelere karşı getirilen güvenlik protokolleri incelenmiş, avantaj ve dezavantajları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis to research security on the Internet and in order to achive this it deals with TCP/IP structure, cryptography, general network security issues, IPsec, key managment and exchange protocols. A computer program that demonstrates RSA encryption algorithm had been prepared to support the study. Network security concerns how to transmit the secret data that belongs to the private conversations, like credit card transactions which need to be protected, securely over insecure medium. The Internet is a worldwide network of connected computer networks and millions of end systems; all of these systems use the Internet regardless of geographic boundaries or time. Especiallly due to the rapid development of the Internet and computing technologies, the concept of electronic security takes more importantance everyday. Communicating with others, banking, shopping, data sharing and filing governmental forms are just a few of the numerous activities that people can do over the Internet today. However, along all its advantages, the Internet is not free from risks and criminalities as in the real world. The main components on the Internet are valuable information which can be lost, eavesdropped, manipulated and the computer systems which can be corrupted. The Internet is, in general, an environment where attacks can be quick, easy, inexpensive, and may be hard to prevent, detect or trace. While only using a small corporate network or a private home network, security is normally already protected in some way, or not needed. The concept of security becomes an important issue when connecting the computers or the local private networks to a public network, such as the Internet. The Internet was designed to be an open environment without any central instance controlling the communication among the users. Moreover the Internet is a complex and dynamic environment, too. In such an environment, the security measures applied for small private networks cannot work efectively. In general, it is difficult to achive the main security goals confidentiality, integrity and availability. There are many reasons for security risks on the Internet. The concept of the Internet which is developed in the past did not originally consider the security goals which we desire to fulfill today. In addition to this, software developers, vendors, network managers, and individual computer users do not give enough priority to security; even worse, some of them are not even aware of security issues. The world's largest public network, the Internet, is gaining more users from all over world every day, and some of those are potential atackers. As a result of that, the need to provide a secure environment on the internet is very critical. In this thesis, the security threats that we encounter on the internet and the security protocols are studied, the advantages and the disadvantages of them are exposed.