Kinetik Monte Carlo yöntemi ile polimer simülasyonları
Polymer simulations with kinetic Monte Carlo method
- Tez No: 142580
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER PEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
KİNETİK MONTE CARLO YÖNTEMİ İLE POLİMER SİMÜLAS YONLARI ÖZET Bilgisayarların icadıyla ilk simülasyonlar yapılmış ve bilgisayar teknolojisindeki hızlı gelişme daha fazla işlem gücü isteyen simülasyonlarm yapılmasına olanak sağlamıştır. Ancak doğanın inanılmaz hesap gücüne ulaşmamız şu an için imkansız gibi görünmektedir. Bu çalışmada Monte Carlo yöntemini kullanan polimer simülasyonlan için temel bir iskelet oluşturulması hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda polimer fiziğinin yapı taşlarının bilgisayar ortamında yaratılmasını sağlayan bir kütüphane hazırlanmıştır. Polimer zincirlerinin ve monomerlerin oluşturulması tamamen kütüphane tarafından yapılır. Yazılan kütüphane molekül hareketlerini kinetik Monte Carlo yöntemi ile hesaplamaktadır. Kütüphanenin sağladığı veri yapılan oldukça esnektir ve kafes yapılar oluşturmak gibi değişik amaçlar için de kullanılabilir. Simülasyon kütüphanesi doğrudan enerji transferi metoduyla, donör ve akseptörlerle işaretlenmiş polimer zincirlerinin difüze ettiği bir sistemde, donör bozunma profillerini de oluşturabilmektedir. Bu profiller sayesinde donör ve akseptörlerle işaretli polimer zincirlerinin ne kadar karıştıkları ölçülebilmektedir. Çalışmanın sağladığı en büyük yarar çeşitli simülasyonlarm çok hızlı bir şekilde yazılabilmesini sağlamasıdır. Bu doğrultuda kütüphanenin kullanımı ve dayandığı fiziksel ve kimyasal temeller örnek simülasyonlarla anlatılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
POLYMER SIMULATIONS WITH KINETIC MONTE CARLO METHOD SUMMARY First simulations were made just after the invention of computers. The rapid development in computer technology makes more complex simulations possible. But it seems that we will never reach the enormous computation power of nature. The aim of this work is to develop a framework for polymer simulations that use kinetic Monte Carlo method. In this perspective a library that creates the fundamental elements of polymer physics is produced. This library does the creation of polymer chains and monomers automatically. Library calculates the movements of polymers by kinetic Monte Carlo method. The data structures of library are very flexible and can be used for different purposes such as lattice creation. Time-resolved fluorescence measurements in combination with the direct energy transfer method are used to evaluate the extension of diffusion of dye-labeled reptating polymer chains. The main benefit of library is making the coding process of a polymer simulation faster. The usage of the library, physical and chemical backgrounds is explained with sample simulations.