Betonarme yapılarda gözlenen deprem hasarları ve nedenleri
The Earthquake demages in reinforced concrete structures
- Tez No: 142599
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYA ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
BETONARME YAPILARDA GÖZLENEN DEPREM HASARLARI VE NEDENLERİ ÖZET Ülkenin tamamına yakın bölümünün dünyanın önde gelen deprem bölgelerinde yer aldığının bilinmesine rağmen yapılaşmadaki yetersizlikler ve hatalar depremlerde büyük hasarlara yol açmakta ve çok sayıda can ve mal kayıplarına sebep olmaktadır. Türkiye'de çok büyük depremler olmuştur ve olacaktır; bu durumda depreme karşı önlem alınması ve yapı hasarlarının önlenmesi zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Tıpta bir hastaya tedavi uygulamasından önce hastalığa bir teşhis konması gerekir. Teşhis olmadan verilen ilaçlardan veya cerrahi bir müdaheleden iyi bir sonuç alınması olasılığı çok düşüktür, ya da olanaksızdır. Mühendislikteki yaklaşım da, tıptakinden farklı değildir. Bu durumda deprem hasarı azaltılmak isteniyorsa, önce hasar nedenlerini gerçekçi bir biçimde tanımlamak gerekir. Bu yapılabilirse ikinci aşamada o nedenlere çözüm/önlem getirerek hasarı en aza indirgemek mümkün olabilir. Bu çalışma kapsamında betonarme sistemlerde tasarım ve yapım aşamasında yapılan hatalar gözden geçirilmiş ve bunların yol açtığı hasar tipleri anlatılmıştır. Söz konusu hatalar proje yetersizlikleri, yapılaşma açısından elverişsiz zemin koşullan, malzeme kalitesindeki düşüklük, donatı düzenindeki hatalar, işçilik yetersizlikleri, yönetmeliklere uyulmaması ve hatta yönetmeliklerdeki yetersizlikler olarak sıralanabilir. Bu hataların her biri tek başına ya da birlikte hasar ve göçmelere yol açmaktadır. Düşündürücü olan bu hasar nedenlerinin önlenebilir olmasına rağmen bir çok depremde tekrarlanmış olmasıdır. Bunlardan ders alınarak mimar ve mühendislerin en önemli amacı depreme dayanıklı yapı inşa etmek olmalıdır. Bu amaç doğrultusunda, çalışmanın ilk bölümünde öncelikle deprem, oluş nedenleri, depremin şiddeti ve türleri gibi depremle ilgili tanımların açıklaması yapılmış, deprem sırasında yapının davranışı ve yapıya etki eden kuvvetler hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise Türkiye'de yürürlükte olmuş/olan deprem yönetmeliklerinden bahsedilmiş ve deprem hareketine maruz kalacak betonarme bina ve bina türü yapıların tamamının veya bölümlerinin depreme dayanıklı tasarımı ve yapımı için gerekli minimum koşullar tanımlanmıştır. Kimi zaman yönetmeliklerin de yetersiz olduğu üzerinde durulmuş ve bu yönetmeliklerin doğrultusunda, üçüncü bölümde betonarme yapılarda yapılan hatalar belirtilmiş, hasar nedenleri şekil ve fotoğraflarla desteklenerek sınıflandırılmıştır. Sonuç bölümünde ise bu hata ve yetersizliklerin ışığında konuya ilişkin genel bir değerlendirme yapılmıştır. xı
Özet (Çeviri)
THE EARTHQUAKE DAMAGES IN REINFORCED CONCRETE STRUCTURES SUMMARY Although it's a known fact that most of Turkey's area lies one of the most dangerous earthquake zones, inadequacies and mistakes in constructing, cause big damages and loss of many lives and goods. In Turkey, there has been many catastrophic eathquakes and will be in the future. In this case, it is necessary to take precautions against eathquakes to avoid structural damages. In medical science, before application of treatment, the disease should be diagnosed. It is impossible or has low probability to get a good result from a medicine or a medical operation before being diagnosed. The approach in engineering is not different than medical science. In this case, the reasons of the damage has to be identified realistically to reduce the damage. If this is done properly, it will be possible to reduce the damage by finding a solution/precaution to the known factors. In this study, the mistakes in the design and constructing of reinforced concrete systems have been examined and the types of damages, these mistakes caused have been mentioned. The mentioned mistakes are inadequacies in projects, inconvenient ground conditions for constructing, poor-quality in materials, mistakes in reinforcement details, defective workmanship, not to obey the regulations and also insufficiency of regulations. These mistakes, by themselves and together cause damages and collapses. It is thought-provoking that these damages have repeated in many earthquakes although they are avoidable. Taking lessons from these causes, the most important aim of the architects and engineers should be to build a structure to withstand the earthquakes. For this purpose, in the first part of the study technical terms like the reasons, the magnitude and the types of earthquakes have been explained and information about the reaction of the structure in case of an earthquake and about the forces that affect the structure has been provided. In the second part of the thesis, the regulations in Turkey that are/were in place has been mentioned and the minimum conditions for the earthquake-resistant building and design of all or part of the reinforced concrete structures that will be impacted by earthquakes have been identified. Sometimes it is stated that the regulations are also inadequate, and in the third section the mistakes in the reinforced concrete structures that are made in accordance with these regulations are discussed and the reasons of damage have been classified with the support of photos and figures. Finally, in the conclusion part, a general evaluation has been made in light of these mistakes and inadequacies. xu