Savaş uçaklarında harici yüklerin aerodinamik etkilerinin HAD yöntemi ile incelenmesi
Investigation of aerodynamic effects of external stores on fighter aircrafts by using CFD method
- Tez No: 142598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN MISIRLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
SAVAŞ UÇAKLARINDA HARİCİ YÜKLERİN AERODİNAMİK ETKİLERİNİN HAD YÖNTEMİ İLE İNCELENMESİ ÖZET Bu çalışmada, bir savaş uçağı ve bu savaş uçağına harici yük takılı konfigürasyon etrafında invisid akışlar FLUENT çözücüsü kullanılarak hesaplanmıştır. Çözüm ağlan, GAMBIT çözüm ağı üretim yazılımı kullanılarak hesaplanmış ve TGRDD kullanılarak ağ üzerinde düzenlemeler yapılmıştır. Benzer çalışma, harici yüklü konfigürasyondaki savaş uçağı için de yapılmıştır. Yapısal olmayan çözüm ağlan ile invisid akış çahşmalan yapılmıştır. Sonlu hacimler yöntemi kullanılarak elde edilen, invisid akış çözümleri ve aerodinamik yükler hesaplanmıştır. Temiz konfigürasyon için elde edilen sonuçlar uçuş test verileri ile karşılaştırılarak tartışılmıştır. Harici yüklü konfigürasyon için elde edilen veriler temiz konfigürasyon için elde edilen verilerle karşılaştınlarak tartışılmıştır. vuı
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF AERODYNAMIC EFFECTS OF EXTERNAL STORES ON FIGHTER AIRCRAFTS BY USING CFD METHOD SUMMARY In this study, inviscid flow on a fighter aircraft is computed using the FLUENT solver. Computational grids are generated using the GAMBIT grid generation software and grids are arranged using TGRID. Same study is implemented on the same fighter aircraft with external store. Unstructured grids are employed for inviscid flow computations. Using finite volume method, inviscid flow solutions and aerodynamic loads are computed. The results for clean configuration are compared with flight test data and discussed. Then the results of external stored configuration are compared with clean configurations' and discussed. IX