Organik çözücü bazlı boyalarda tiksotropik özellik kazandıracak polimerlerin sentezi
Synthesis of some polymers giving thixotropic property to organic solvent-based surface coatings
- Tez No: 142602
- Danışmanlar: PROF. DR. SENİHA GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Tiksotropi zamana bağlı bir akış özelliğidir ve akışkanın üzerine uygulanan kuvvetler ile birlikte viskozitesinin zamana bağlı olarak azalması şeklinde gözlenir. Akışkan üzerine uygulanan kuvvetler kaldırıldığında ise akışkan geri kazanım süresi sonunda ilk viskozite ve akış özelliklerini kazanır. Organik yüzey kaplayıcı malzemelere, tiksotropik özellik kazandırmak amacıyla, tiksotropik özellik taşıyan organik veya inorganik katkı maddeleri ile belirli oranlarda karıştırılırlar. Bu şekilde boyada, uygulama sırasında meydana gelebilecek çökme, akma gibi problemler ortadan kalkar. Yapılan çalışmada, organik çözücü temelli yüzey kaplayıcılara tiksotropik özellik kazandıracak yağ temelli polimerin sentezi ve özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Polimer sentezinde trigliserid yağdan (keten yağı) hazırlanmış ve reaktif hidroksil grupları içeren kısmi gliserid karışımı, diizosiyanat, diamin ve diasit monomerleri kullanılmıştır. Üretim reaksiyonları iki/üç kademede gerçekleştirilmiştir. Elde edilen polimerlerin film özellikleri ve çözünürlükleri belirlendikten sonra organik yüzey kaplayıcılarla belirli oranlarda karıştırılarak yüzey kaplayıcının akış özelliklerindeki değişim incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The definition of thixotropy is the time dependent fluid behavior in which the apparent viscosity degreases with the time of shearing and in which the viscosity recovers to, or close to, its original value when shearing ceases. The recovery may take place over a considerable time. Organic and inorganic additives are added to organic surface coating materials to give thixotropic flow behaviour. So the paint gains anti sagging and anti settling properties. The aim of this study is to produce the oil-based polymer giving thixotropic property to organic solvent-based surface coatings and to determine of their film properties and solubilities. It was used partial glyceride mixtures prepared from triglyceride oils, diisocyanate, diamine and diacid monomers in the preparation of polyamid, polyurethane, poly(urethane-urea) and poly(amid-urethane-urea). The reactions of preparation were achieved two or three steps. After determining the film properties and solubility of the produced polymers, they were mixed with binders in different ratios and determined flow properties of mixtures. XI