Ayçiçek asidik yağının enzimatik esterleşmesi
Enzymatic esterfication of sunflower acid oil
- Tez No: 142601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SİRKECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
AYÇIÇEK ASIDIK YAĞININ ENZIMATIK ESTERLEŞMESİ ÖZET Yağ kimyasalları, endüstriyel olarak ilgi çeken ürünlerin sentezleri için değerli ara ürünlerdir. Enzimlerin elde edilmelerinin ve kullanılmalarının kolay olmasından dolayı bu ürünlerin enzimatik reaksiyonlarla üretimleri önem kazanmıştır. Bu çalışmada, ticari olarak kolay elde edilen immobilize lipaz, Lipozyme TL İM (Mucor miehei) varlığında ayçiçek asidik yağının n-oktanol ile esterleşmesi farklı koşullar altında incelenmiştir. Esterleşme reaksiyonu, kesikli olarak çalışan bir sistemde çözücü olarak n-hekzan kullanılarak, farklı süre, enzim miktarı, sıcaklık ve toplam yağ asidi/n-oktanol oranlarında gerçekleştirilmiştir. Reaksiyonun ilerlemesi, reaktan ve ürünün İnce Yüzey Kromotografi-Alev İyonizasyon Dedektör (TLC-FID) kombine sistemi olan SIII rodlara sahip Iatroscan TH 10 cihazında analizi ile gerçekleştirilmiştir. Lipaz varlığında gerçekleştirilen ayçiçek asidik yağı ile n-oktanolün esterleşmesinin kinetik parametreleri belirlenmiştir. Ayçiçek asidik yağı esterleşme reaksiyonunda, yağ ağırlığı temel alınarak enzim miktarının % 10, sıcaklığın 40°C ve toplam yağ asidi/n-oktanol mol oranının 1:1 olduğu koşullar, optimum deney koşullan olarak belirlenmiştir. Maksimum ester eldesi 3 saat içinde yaklaşık % 90 'a ulaşmıştır. Optimum koşullar için Michaelis- Menten sabiti, Km = 6.05 x 103mol/mL olarak hesaplanmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlar, yemeklik yağ üretiminde yan ürün olarak açığa çıkan ayçiçek asidik yağının n-oktanol ile Lipozyme TL İM enzimi varlığında gerçekleşen enzimatik esterleşme reaksiyonu ile değerli yağ kimyasallarının sentezinde kullanılabilecek ara kimyasalların yüksek verimle sentezlenebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ENZYMATIC ESTERIFICATION OF SUNFLOWER ACID OIL SUMMARY Oleochemical products are valuable intermediates for the synthesis of industrially interesting products. Their production via enzymatic reactions is gaining an importance due to ready availibility and the ease to handle the enzymes. In this study lipase catalyzed esterification of sunflower acid oil with n-octanol in the presence of commercially available immobilized lipase, Lipozyme TL IM (Mucor miehei) was investigated under different reaction conditions. Esterification reactions were carried out in batch mode, in the presence of n-hexane which was used as solvent, with varying the amount of enzyme, temperature and total fatty acid/alcohol ratios in order to obtain the optimum production conditions. Reactions were monitored by analyzing reactants and products by thin layer chromatography- flame ionization detection (TLC-FID) using an Iatroscan TH-10 analyzer with SHI rods. Kinetic parameters were then evaluated according to Michaelis-Menten kinetics. The optimum condition of the esterification of sunflower acid oil was found to be the condition where 10 % enzyme (based on oil weight) was used. At this condition total fatty acid/n-octanol molar ratio used in reaction was kept as 1:1 at 40°C. Maximum ester yield was reached approximately 90 % in 3 hours. The Michaelis-Menten constant, Km = 6.05 x 103mole/mL was obtained for the optimum conditions. The results of the present study also indicate the potential use of enzymatic esterification reaction of sunflower acid oil which is produced as a byproduct during the production of edible oil, with n-octanol for the synthesis of valuable oleochemistry intermediates. XI