Pulverize kömür enjeksiyonunun yüksek fırın prosesine etkisi
The Effect of pulverized coal injection on blast furnace process
  1. Tez No: 142609
  2. Yazar: YILMAZ KAÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KELAMİ ŞEŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
PULVERIZE KOMUR ENJEKSİYONUN YÜKSEK FIRIN PROSESİNE ETKİSİ ÖZET Pulverize kömür enjeksiyonu, yüksek fırınlarda kok oranını azaltmak, proses kontrol kolaylığı sağlamak, fırın verimliliğini artırmak ve sonuç olarak maliyet tasarrufu sağlamak amacıyla yapılan bir ilave yakıt enjeksiyon sistemidir. Kömür enjeksiyonunun amacına ulaşabilmesi için öncelikli olarak gerekli yanma şartları sağlanmalı ve gerekli proses şartları sağlanmalı, prosese olan yan etkileri minimize edilmelidir. Aksi takdirde, kömür enjeksiyonunun tek başına artırılması ile kok oranında bir düşme kaydedilemeyeceği gibi, tam tersine yakıt oranı artması ve, proses şartlarının bozulması ile karşı karşıya kalınır. Kömür enjeksiyonu ile çalışılan şartlarda karşılaşılan en ciddi problem, fırın gaz geçirgenliğinin bozulmasıdır. Raceway' de yanma fırsatı bulamayan kömür tanecikleri, fırının iç bölgelerinde gaz akışını engelleyerek, fırın gaz geçirgenliğinin düşmesine neden olur. Ayrıca, enjeksiyonla çalışılan şartlarda kok oranı azaltıldığından, fırın içerisinde cevher/kok oranı artar. Bu durum da fırın geçirgenliğini olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle, kömür enjeksiyonu yapılan şartlarda, merkezi gaz geçirgenliğini artırıcı tedbirler alınmalıdır. Enjekte edilen kömürün tamamen kokun yerini alması söz konusu değildir. Kokun yüksek fırında yakıt olarak kullanımı haricinde fırın gaz geçirgenliğini sağlama ve şarj dağılımını düzenleme, termal stresleri azaltma gibi görevleri de bulunmaktadır. Oysa, kok oranının Vi'ü kadar kömür enjeksiyonu bile fırın geçirgenliğini ciddi bir şekilde bozabilmekte, firm verimliliği düşürebilmektedir. Pulverize kömür enjeksiyonunun, yüksek fırın prosesi üzerinde olumlu ve olumsuz çok fazla etkileri vardır. Olumsuz etkileri ortadan kaldırmak veya minimize etmek, olumlu etkilerden ise tam olarak istifade etmek gerekir. Kömür enjeksiyonunun yüksek fırınlarda verimli bir şekilde kullanımı, tamamen tüm parametrelerin optimizasyonu ile mümkündür. Fırına enjekte edilen kömürün optimum bir miktarı vardır. Aynı zamanda, kömür enjeksiyonu yapılırken modifiye edilmesi gereken tüm parametre ve proses değerlerinin de bir optimum değeri veya aralığı vardır. Aksi takdirde kömürün avantajlarından istifade edilemez. Yüksek fırınlarda sıcak metal üretiminin yaklaşık yarısı kadar kok kullanıldığı düşünülecek olursa, kok miktarında elde edilecek çok küçük bir tasarruf bile maliyetlerin önemli ölçüde düşmesine neden olacaktır. Bu noktadan hareketle, pulverize kömürün yakıt enjeksiyonu olarak kullanılması oldukça yüksek avantajlar getirecektir. Pulverize kömür enjeksiyonu, maliyetlerde sağladığı düşüş ve kömürün en yaygın yakıt olmasından dolayı, en önemli ilave yakıt enjeksiyonu olma özelliğini devam ettirecektir. vııı
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF PULVERIZED COAL INJECTION ON BLAST FURNACE PROCESS ABSTRACT Pulverized coal injection is an additional fuel injection which is used for reducing coke rate, involving process utility and as a result reducing costs at blast furnaces. Primarily, to reach at the target for pulverized coal injection, required coal combustion conditions must be available, all the requirements must be taken and the adverse effects of pulverized coal on blast furnace must be minimized. Otherwise, It is not possible to achieve reducing coke rate. The most serious problem during the time working with pulverized coal injection is increasing of furnace permeability resistance. The coal particles, which is not combusted in the raceway, decrease furnace gas permeability by clogging the pores. Ore/coke ratio increases by decreasing of injection rate during the coal injection. So, it is required to increase furnace center gas permeability during the injection. It is impossible to use only coal instead of coke as fuel. Because, the coke has another duties such as getting better gas permeability, arranging furnace inner charging conditions and reducing termal stresses in the furnace. The pulverized coal injection also at a quantity of one fourth of coke rate is enough to make worse the furnace permeability, process conditions and the productivity. Pulverized coal injection has lots of positive and negative effects on blast furnace process. It is required to get rid of or minimized negative effects and It is required to benefit from positive effects as much as possible. The effective usage of pulverized coal in the blast furnace is possible by optimizing all the process parameters. Pulverized coal which is injected into the blast furnace has an optimum level. As well, all the process parameters have an optimum points. Otherwise, It is not possible to get benefit from using of pulverized coal injection. If It is assumed that, the coke used as fuel approximately by the half of hot metal at blast furnaces, a small amount of coke saving will also cause to reduce of costs significantly. So, the usage of pulverized coal injection can get enormous advantages. By the aspect of decreasing costs and being common fuel, pulverized coal injection is the most preferable additional fuel injection now, and so on. IX