Pülverize kömür yakıcılarında türbülatör tasarımının akış hız profiline etkisinin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of swirler design effect on velocity profile in pulverised coal burners
  1. Tez No: 405398
  2. Yazar: OĞUZCAN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH ÖZEN ÜNVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada farklı türbülatör (girdap üreteci) tasarımlarının akış hız profiline olan etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Girdap üreteci tasarımında öne çıkan parametreler Taguchi yöntemine göre analiz edilerek belirlenen 9 adet girdap üreteci imal ettirilerek her bir üreteç iki farklı birincil/ikincil hava oranı için pleksiglas malzemeden yapılan“Soğuk Test Düzeneği”nde test edilmiştir. Deneylerde her bir girdap üretecinin pleksiglas malzemeden oluşan ve yanma bölgesini simüle eden hazne içerisinde meydana getirdiği eksenel, radyal ve teğetsel hızlar belirlenen noktalarında ölçülmüştür. Hız ölçümlerine ilave olarak her bir girdap üretecinin basınç düşümleri ve girdap sayıları da hesaplanmıştır. Ölçümler kobra başlı beş-delikli pitot tüpü ve dijital basınç farkı manometresi yardımıyla yapılmıştır. Çalışmanın son bölümünde elde edilen sonuçlar kıyaslanarak en uygun girdap üreteci kanat parametreleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different swirler design parameters on the downstream flow pattern are experimentally investigated. Nine swirlers determined by analysis of critical design parameters by Taguchi method have been manufactured and each one was tested for two primary/secondary air flow rates in a“Cold Test Chamber”. In the experiments axial, radial and tangential air velocity components were measured at points of interest in the test chamber which simulates the combustion zone. Furthermore, pressure drop and swirl number for each swirler was calculated. Measurements were conducted with a cobra type pitot tube which had five holes and a digital pressure differential manometer. Finally, the swirler with the best performance has been determined by comparing the test results and calculations.