Şehirsel mekanda biçim ve işlev ilişkileri : İzmir liman bölgesi kentsel tasarım yarışması önerilerinin mekan sentaksı yöntemi ile incelenmesi
Form and function relations in urban space : Examination of urban design proposals for İzmir port area, with space syntax
- Tez No: 142620
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEMA KUBAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehirsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bu çalışma, şehirsel mekan yapısının sosyal bütünle olan ilişkilerini araştırmak, bu ilişkileri ortaya koyup, bu hissedilen ancak açıklanamayan ilişkiler bütününü net bir şekilde tanımlamak amacı ile yapılmıştır. Bu süreçte açıklayıcı şehirsel modellerden biri olan“Mekan sentaksı”yöntemi ile, şehirlerin yapısal organizasyonlarına farklı bir boyut getirilmiştir. Bireyin şehirsel mekanda hangi rotaları tercih ettiği, hangi bölgelerin daha güvenli olduğu, işlevsel yoğunlukların nedeni ortaya konacaktır. Buna bağlı olarak,“Şehirsel mekanda biçim ve işlev ilişkileri; izmir Liman bölgesi için kentsel tasarım yarışması önerilerinin mekan sentaks yöntemi ile incelenmesi”isimli çalışma ortaya çıkmıştır. Çalışma altı bölümden oluşmaktadır; Birinci bölümde çalışmanın amacı ve ilerlediği yöntem irdelenmiştir. ikinci bölümde şehirsel mekanın yapısı, onu oluşturan ana unsurlar, içerdiği öğelerle birlikte, şehrin kullanıcı tarafından nasıl algılandığı, bu durumun“kimlik”olgusuna etkisi ve şehirsel mekan ile işlev ilişkileri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde yöntemin belkemiğini oluşturan“mekan sentaks”yöntemi tanıtılmış, ne amaçla, ne gibi alanlarda kullanıldığı anlatılmış, analitik yapısı irdelenmiş ve uygulama öncesi birikim sağlanmıştır. Dördüncü bölümde, pilot bölge olan izmir liman bölgesi, tarihi, kültürel, fiziksel özellikleri ile aktarılmış, kent kimliği adına çıkarımlar yapılmıştır. Beşinci bölümde izmir liman bölgesinde yapılmış olan kentsel tasarım proje ve fikir yarışmasında sunulmuş projeler, fiziki özellikleri ve mekan sentaks yöntemi ile incelenmiştir. Altıncı bölümde de bu öneriler mevcutla ve kendi aralarında karşılaştırılıp projelerin işleyen ve işlemeyen yönleri ile ilgili genel sonuçlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY FORM AND FUNCTION RELATIONS IN URBAN SAPACE: EXAMINATION OF URBAN DESIGN PROPOSALS FOR İZMİR PORT AREA, WITH SPACE SYNTAX This paper is prepared in the aim of research in the relationships between urban space and functionality, and to identify these comprehensive but illegible relations in precise way. In this process, a different dimension in identifying spatial organization of cities is provided with the method called“Space Syntax”, explanatory urban model for space. It will be shown that the reasons of which routes a person follows in a system, which place is safer, and consideration of density of functions. In relation, the paper named“Form and function relations in urban space: Examination of urban design proposals for izmir port area Urban design competition with ”Space Syntax“”is prepared. The paper includes six chapters; In first chapter, aim of the study and methodology is introduced Second chapter includes configuration of urban space, basic facts creating this space, elements that space contains, perception of spaces by user and its effect on identity of cities. In third chapter, framework of method,“Space Syntax”is introduced with reasons and conditions it is used. Analytical basis of Space Syntax argued and information accumulated before application. In fourth chapter, izmir Port area, pilot region is introduced with its historical background, cultural and physical structure. Conclusions for urban identity are introduced too. In fifth chapter, design proposals for the competition for izmir port area Urban design competition are analyzed with both physical common ingredient and space syntax methodology. These proposals are compared with existing situation, and each other, and general conclusions about these proposals with their positive and negative properties are introduced.