Yusufeli (Artvin) ilçesi yeni yerleşim yerindeki peyzaj düzenlemelerinde kullanılan odunsu bitkilerin tespiti ve kullanım alanlarının irdelenmesi
Determination of woody plants used in landscaping in the new settlement area of Yusufeli (Artvin) district and investigation of their usage areas
  1. Tez No: 889144
  2. Yazar: TOLGAHAN MEYDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali yapımı nedeniyle Yusufeli ilçesi yeniden yerleşim yeri olarak başka bir alana tesis edilmiştir. Yeni yerleşim alanında yeniden iskân çerçevesinde kamu binaları ve sosyal yapıların eski imar planındaki bilgilere göre iki kat daha fazla artmış ve yerleşim alanı 1.500.000 m2 lik bir arazide uygulamaya konulmuştur. Alanda peyzaj düzenlemelerinde kullanılan odunsu bitkilerin tespiti ve kullanım amaçlarının irdelenmesinin ele alındığı bu çalışma 2021-2024 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. Toplam 4 etaptan (Çoruh, Livane, Sancak ve Kaçkar) oluşan araştırma alanında 17 familya ve 26 cinse bağlı toplam 34 odunsu peyzaj bitkisi tespit edilmiştir. Bitkisel tasarım ve uygulamalarında en fazla tercih edilen ve bitki takson sayısı bakımından zengin olan cinsler; Acer (4), Fraxinus (3), Tilia (3) ve Prunus (2) dur. Peyzaj amaçlı kullanılan odunsu bitkilerin çoğunlukla Sapindaceae, Oleaceae ve Rosaceae familyalarına ait oldukları tespit edilmiştir. Bu çalışmada, mevcut yeşil doku ve gelecekteki durumları, kent kimliğini tamamlayabilecek peyzaj alanlarının tesisi üzerinde durularak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the construction of the Yusufeli Dam and Hydroelectric Power Plant, the town of Yusufeli has been resettled in another area. Within the framework of resettlement in the new settlement area, public buildings and social structures have increased two times more than the information in the old zoning plan and the settlement area has been put into practice on a land of 1.500.000 m2. This study, which deals with the identification of woody plants used in landscaping in the area and the examination of their intended use, was carried out between 2021-2024. A total of 34 woody landscape plants belonging to 17 families and 26 genera were identified in the research area consisting of 4 stages (Çoruh, Livane, Sancak and Kaçkar). The most preferred genera in plant design and applications and rich in plant taxa are Acer (4), Fraxinus (3), Tilia (3) and Prunus (2). It was determined that the woody plants used for landscaping purposes mostly belong to Sapindaceae, Oleaceae and Rosaceae families. In this study, the existing green tissue and its future conditions, the establishment of landscape areas that can complement the urban identity were emphasized and suggestions were made.