Araç yörüngeleri için ayrık olay sistem uygulamaları
Discrete event system applications in vehicle routes
  1. Tez No: 142640
  2. Yazar: MURAT GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALMAN KURTULAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasının amacı, Araç Yörüngeleri ite ilgisi bulunan 'Otoyol Giriş Denetimi' ve 'Akıllı Araç / Otoyol Sistemi (IVHS)' konularını araştırmak ve bu iki konu hakkında Ayrık Olay Sistem (DES) yöntemlerinden olan Petri ağları ile birer uygulama geliştirmektir. Otoyol Giriş Denetimi, otoyola konulan algılayıcılardan alman bilgilerle araç akışının tespit edildiği ve araçların belli bir düzende otoyola alındığı bir denetleme sistemidir. Akıllı Araç / Otoyol Sistemi ise otoyola ve araçlara yerleştirilen kontrol, iletişim ve hesaplama teknolojilerinin bir birleşimi sayesinde sürücü kararlarında otoyol kapasitesini ve güvenliğini yeni yollar inşa etmeden arttıracak şekilde yardımcı olan bir sistemdir. Tezde ilk önce olay kavramından bahsedilmiş, Ayrık Olay Sistemleri hakkında bilgi verilmiş, Ayrık Olay Sistem yöntemlerinden biri olan Petri Ağı yapıları incelenmiş ve bu yapılarla ilgili örnekler verilmiştir. Daha sonra Petri Ağı Analizleri üzerinden durulmuştur. Sonrasında 'Otoyol Giriş Denetimi' hakkında bilgi verilmiş, üstünlükleri ve sakıncalarından bahsedilmiş ve bu konu ile ilgili bir petri ağı uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu uygulamada 'Otoyol Giriş Denetimi* haricinde aynı zamanda araç sürücülerine açık olan otoyolu seçmeleri için yol durumu hakkında bilgi verilmesine de çalışılmıştır. Daha sonra 'Akıllı Araç / Otoyol Sistemi' konusu incelemeye alınmış, sistemdeki katmanlar, sistemin kontrol yapısı, araçların sistemdeki manevraları ve birbirleriyle mesaj alışverişinde bulunmaları hakkında bilgi verilmiştir. En son olarak da 'Akıllı Araç / Otoyol Sistemi' ile ilgili olarak Simulaworks, PIPE, Visual Objects Net++ paket programlan yardımıyla dört adet petri ağı uygulaması gerçekleştirilmiştir, programlardaki“jeton- oyun animasyonları”ile ağların işleyişleri gözlemlenmiş ve ağlardan ikisinin Phtyon dilinde yazılmış bir programla analizi gerçekleştirilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
DISCRETE EVENT SYSTEM APPLICATIONS IN VEHICLE ROUTES SUMMARY The objective of this study is to research and make Discre Event System (DES)- Petri net applications on two areas :“ Highway Entrance Control”and“Intelligent Vehicle / Highway System (IVHS)”which are concerned with the“Vehicle Route- subject. Highway Entrance Control is a control system that collects information about vehicle flow from the sensors located on the highway and controls the vehicle flow in a proper regulation. ”Intelligent Vehicle / Highway System (IVHS)“ is such a system that a proper combination of control, communication and computing technologies placed on the highway and on the vehicle can assist drivers in ways that will increase highway capacity and safety without building more roads. Firstly we give information about Petri nets which is a language of Discrete Event Systems and present Petri net architectures and examples about them. After that, we focused on Analysis of Petri Net. Then, we give information about the subject ”Highway Entrance Control“ and state the advantages and disadvantages about it and make a Petri net application. In this application we also give information to the drivers about current traffic to choose the open highway. Then, we research ”Intelligent Vehicle / Highway System (IVHS)“ and give information about the concepts and control architecture of the system, vehicle maneuvers and message exchanges. Finally, by using Simulaworks, PIPE, Visual Objects Net++ petri net tools, four Petri net applications on ”Highway Entrance Control“ and IVHS was made and running of these applications were observed by ”token-game animation's of the tools and the analysis of two of these petri net applications were made by a programme written in Phyton programming language.