Orhan Pamuk romanında atmosfer
The Atmosphere in Orhan Pamuk novels
  1. Tez No: 142641
  2. Yazar: A. AYŞEGÜL UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Türk Dili ve Edebiyatı, Architecture, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ORHAN PAMUK ROMANINDA ATMOSFER ÖZET Orhan Pamuk'un“geniş ve özgür 2. alem”olarak tanımladığı roman dünyası ve bu dünyanın atmosferinin ardındaki mantık, bu çalışmanın araştırma konusudur. Orhan Pamuk romanları üzerinden yapılan bu çalışma, çok sayıda okuma olasılığından biri, yalnızca bir örnektir. Bu örnek okuma, ne en doğru çözümlemedir ne de Orhan Pamuk romanlarının tüm okuma potansiyelini gösterir. Tezde, 'Orhan Pamuk Romanında Atmosfer', 'mimarlık' eğitimi almış olan birinin bakış açısından okunmuştur. Ancak, günümüz romanını yorumlamak için her okur, kendi ilgi alanı ve yeteneği çerçevesinde yeni çözümlemeler yapabilir ve Orhan Pamuk romanının çokkatmanh yapısı da farklı okumalara olanak verir. Çalışmanın amacı, öncü biçim özellikleri gösteren, Orhan Pamuk romanının 'nasıl' okunabileceğine dair bir örnek göstermek ve onun anlamlandırma olanaklarının altım çizmektir. Pamuk'un yoruma 'açık' yapıtları ardındaki mantığı, 'gizli geometri'yi ya da sistemi oluşturan öğelerden birkaçını bulmaya çalışmak, diğer romanlarının çözümlenmesinde de anahtar niteliği taşıyacaktır. Ancak Pamuk, romanlarında yer yer okuru şaşırtır, sistemde aksayan bir yön oluşturur, okurla oyun oynar. Bu yüzden Orhan Pamuk romanını okurken, metnin 'kurmaca' dünyasının verilerinden yola çıkmalı ve 'açık' bir sistemin içinde olduğumuzu unutmamalıyız. Tezin, 'Kurmaca' başlıklı ikinci bölümünde, 'kurmaca ve gerçeklik' kavramına farklı yaklaşımlar ele alınmıştır. İçinde bulunduğu gerçeklik ne olursa olsun, yazınsal metinlerin büyük çoğunluğu, yaşadığımız dünyadaki durumlarla değerleri, gerçek deneysel bflgüerimizle açıklayamayacağımız bir bağlamda, kurmaca bir dünyanın kendine özgü tutarlılığı içinde, yeni ilişkilerde sunar. Bu bakımdan her yazınsal metnin kurmaca bir metin olduğu söylenebilir. Yazınsal metinler, varolan bir VIgerçeğin üstüne temellenmiş kurmaca bir gerçeği iletir ve bildik bir dünya ortasında, bütününü bilmediğimiz bir kurmaca dünyayı taşırlar. 'Orhan Pamuk'un Kurmaca Dünyası' başlıklı üçüncü bölümde, Pamuk'un 1982 yılından 2002'ye kadar yazdığı yedi roman (Cevdet Bey ve Oğullan, Sessiz Ev, Beyaz Kale, Kara Kitap, Yeni Hayat, Benim Adım Kırmızı, Kar), bir senaryo (Gizli Yüz) ve bir uzun hikayenin (Pencereden Bakmak) atmosferi incelenmiş ve bu atmosferle okurun ilişki kurmasını sağlayan boyutlardan dört tanesini içeren alt bölümlerle -yer, hareket ve zaman, renk- çözümleme örnekleri yapılmıştır. Son bölüm, önceki bölümlerin değerlendirmesidir. Orhan Pamuk romanlarının kurgusal coğrafyasında yatay ve düşey eksenler arasındaki güzergahlardan birinde ilerlerken, yani bir romanını okurken başka bir romandan hatırladığımız bir kurgusal yerle kesişebilir ve bitişi tamamen değiştirebiliriz. Bu yerler, bize o kadar çok yeri hatırlatır ve o kadar çok yola açılır ki, sonunda Orhan Pamuk roman dünyasının kendinden daha büyük bir şeye ait olduğu hissedilir. V»
Özet (Çeviri)
THE ATMOSPHERE IN ORHAN PAMUK NOVELS SUMMARY The novel world which is defined by Orhan Pamuk as“the wide and independent universe”and the logic behind the atmosphere of this world is the topic of this study. The thesis is just öne of the possibilities of many analysing methods, and it is only an example. In the study,“The Atmosphere in Orhan Pamuk Novels”is analysed by someone whose profession is“architecture”. However, for interpreting today's novel each reader can make analysis through his own interests and capability, and the multi-layered structure of Orhan Pamuk novels let these different readings. The aim of the study is trying to find out the logic,“the secret geometry”, or some of the elements constructing the system of Orhan pamuk novels. But Orhan Pamuk sometimes surprized the reader, makes a fault in the system and plays with him. Because of this, while reading Orhan Pamuk novels, it should be kept in mind that we have been in an“open”system and we have to consider the data of the text's Active world. In the second part of the thesis which is named as“Fiction”, various aproaches to the“fiction and reality”idea are examined. Texts mean a fictional reality which is based on an exsisting reality and in the middle of a known world, forms a fictional world that is not totaly known. In the third part, the atmosphere of seven novels (Cevdet Bey ve Oğullan, Sessiz Ev, Beyaz Kale, Kara Kitap, Yeni Hayat, Benim Adım Kırmızı, Kar), a scenario (Gizli Yüz), and a long story (Pencereden Bakmak) which are written by Orhan Pamuk between 1982 - 2002 are examined, and analysis are made with sub-parts included of the dimensions -place, movement and time, color- which builds this atmosphere. vmThe last part is the evaluation of previous parts. While navigating one of the routes between the vertical and horizontal axes in the Active world of Orhan Pamuk novels, it is possible to intersect a Active place which we remember from another novel and may completely change the end. These places remind us so many other places and lead so many ways that in the end it is perceived that the novel world of Orhan Pamuk belongs to something, which is greater than itself. IX