Mutfak pişiricilerin CFD modellenmesi
CFD modelling of kitchen cookers
  1. Tez No: 142653
  2. Yazar: NİHAT BİÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN BÖKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
MUTFAK PİŞİRİCİLERİN CFD MODELLENMESI ÖZET Finn teknolojisindeki müşteri beklentileri gün geçtikçe artmaktadır. Bu sektörde özgün tasarımların yanı sıra enerji tüketirmnin düşük olması gibi beklentiler de artmaktadır. Yemek pişirme işleminin gerçekleştirildiği firm iç gövdesinde ısı dağılımının uygun şekilde oluşturulması enerji tasarrufu sağlayacaktır. Deneyler yardımıyla hız ve sıcaklık değerlerini ölçmek mümkündür. Ancak bu yöntem oldukça pahalı, uzun süren ve sınırlı sayıda bilgiye ulaşabileceğiniz bir çözümdür. Firm iç gövdesinin modellenmesi çalışmasında 14 noktada ölçüm alabilirken bu rakam model sonucunda 300.000 noktayı bulmaktadır. Bunun anlamı belirli bir doğrulukla elde edilen modelleme çözümünün çok daha fazla bilgiyi sağladığıdır. Modelleme çalışmaları aynı zamanda daha tasarım aşamasında iken ürünün verimliliğini önceden görebilme ve gerekli değişiklikleri üretim aşamasından önce yapma fırsatı sağlar. Bu avantaj çok büyük maliyetler ile üretim aşamasına getirilen yeni tasarım bir üründe çıkabilecek olası problemleri önceden çözme fırsatı sağlar. Günümüz teknolojisinde daha hızlı bilgisayarların ve daha kapsamlı yazılımların geliştirilmesi ile modelleme çalışmalarının kullanım alanları oldukça artacaktır. Özellikle deney maliyetlerinin yüksek olduğu otomotiv sektörü gibi sektörlerde bu durum şimdiden oluşmaya başlamıştır. Bu çalışmada etkinliği ve kullanım alam artan modelleme çalışmaları ile birlikte deneysel çalışmalar yardımıyla fırın iç gövdesinde oluşan sıcaklık ve hız dağılımının ortaya çıkarılması sağlanmıştır. Elde edilen sonuçlar deney sonuçları ile de desteklenmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
CFD MODELLING OF COOKERS SUMMARY Customer expectations are increasing in cooker technology day by day. These expectations iclude also consumption of energy by devices. Obtaining a homogenious heat distribution inside the cooking volume of an oven, culminates to the reduction of energy consumption. Velocity and temperature can be measured by perfoming experiments. However this method is very expensive, its duration is very long and limited number of data can be obtained. Data is being obtained from 14 points in the experimental method, however 300.000 p oints s hould bed efined t o the c omputer i n o rder too btain an analytical solution. This means that a high accuracy analytical solution gives much more accurate results. Modelling procedure also helps to predict the efficiency of the product during the design procedure and also helps to make to obligatory changes in the design. This is advantageous for the fact that necessary solutions of the problems can be obtained before the costly manufacturing process. Modelling procedure will become more widespread by the development of faster computers and more specific software. Yet this can be already seen in the automotive industry. In this study velocity and heat distribution in the oven cooking volume has been researched by using experimental and modelling procedure. At the end of the study, both results have been compared with each other.