Klima santrali kontrol sistemi ve kontrol ağlarında kullanılan haberleşme protokolleri
Air handling unit control system and communication protocols in control networks
  1. Tez No: 142655
  2. Yazar: SEYFETTİN ERSEN EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
KLİMA SANTRALI KONTROL SİSTEMİ VE KONTROL AĞLARINDA KULLANILAN HABERLEŞME PROTOKOLLERİ ÖZET Bu yüksek lisans tezinin amacı, bu tezin konusu üzerinde çalışmalar ve deneyler yapmaya olanak sağlayacak bir“Klima santrali kontrol sistemi”kurmak ve kontrol teknolojilerinde kullanılan haberleşme protokollerini inceleyip, değişik marka ve tipteki kontrolörler arasında, her geçen gün daha çok ihtiyaç duyulan ve oldukça dinamik bir gelişme süreci yaşayan,“ortak bir dil”yaratılabilme olasılığını araştırmaktır. Aynı kontrol ağında bulunan ve değişik fonksiyonlar yerine getiren kontrolör ve saha ekipmanlarının (sensörler, motorlar, kart ouyucular vb.) birbirine bağlı senaryoları gerçekleştirmeleri ve her birinin tek tek algıladıkları ve değerlendirdikleri değişkenlere bağlı bir çıkış vermeleri ancak bu cihazların birbirini anlaması ile gerçekleşebilir. Çağın yaşam tarzı her alanda içice geçmişlik olgusunu ön plana çıkarıyor. İşletmeler, çalışanlarının özel yaşamlarıyla iş yaşamlarını birleştirmesini bekliyor. Düşünsel anlamda yirmidört saate yayılan iş yaşamıyla bu koşunun arasında yaşanan yaşamlarda entegrasyon (integration) ve bu tanımın kontrol teknolojilerindeki karşılığı olan ortak- kontrol (interoperability) kaçınılmaz bir gerekliliğe dönüşüyor. Kontrol mühendisleri tasarımlarında akıllı cihazlar arasında yeni yeni kurulmaya başlayan bu entegrasyon sayesinde, maliyeti arttıran ara haberleşme birimlerine ihtiyaç duymadan oldukça pratik ve ucuz çözümler üretebiliyor. Bu tez sonucunda kontrol fonksiyonu gerçekleştiren cihazlar arasında bu cihazların tüm fonksiyonları ile ilgili bilgi alış-verişi yapabilecekleri“ortak bir dil”yaratılabileceği ortaya çıkmıştır. Fakat bunun gerçekleşebilmesinin tek yolu, kontrol endüstrisindeki tüm firmaların katılacağı bir konsorsiyumun bu dili yaratmak için çalışmalar yapmasıdır.
Özet (Çeviri)
AIR HANDLING UNIT CONTROL SYSTEM AND COMMUNICATIONS IN CONTROL NETWORKS SUMMARY The aim of this study is to build an“Air handling unit control system”and make experiments on this system to search for the possibility of a“common language”which allows the communication between different type of controllers in the same control network. The only way for controllers to reproduce an output based on a control scenario depending on different inputs coming from various equipments (sensors, actuators, card readers etc.) is making all these equipments“talk”to each other. The new century's life-style points out the term“integration”in every segment of life. Companies request their employees to integrate their lifes with their work. The working- life which is spread-out to twenty-four hours a day, and the life beneath this run, makes“integration”a must and“interoperability”which stands for“integration”in control industry is getting to be a“must”for control networks. Control engineers are now able to design more efficient and less expensive systems by using this integration which is about to be established between intelligent devices without using communication interfaces that increase the cost and wasting more engineering effort. As it is stated at the end of this study, it's possible to create a“common language”between devices which realize control functions. But the only way to build this language can be realized with a consensus of all control technology companies to establish a workgroup to design the protocols that will be used in this language.