Pektınaz enzimleriyle pamuklu tekstil ürünlerinin ön terbiye işlemlerinin yapılması
Pre-treathment of cotton fabric using pectinase
  1. Tez No: 142656
  2. Yazar: UMUT KIVANÇ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN ÇİĞDEM GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Gün geçtikçe artan çevre kirliliği her alanda olduğu gibi tekstilde de çevre dostu yaklaşımların önem kazanması sonucunu getirmektedir. Geleneksel yöntemlerle yapılan ön terbiye işlemlerinde kullanılan kimyasallar çevreye zararlı atıklar oluşturmaktadır. Bu kimyasalların yerine alternatif maddeler üretilmeye çalışılmaktadır. Bu amaçla canlı organizmalar tarafından üretilen enzimlerin kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmada belirli bir kumaş tipi için pektinaz enzimiyle, 1 saniye ve altında su emiciliği sağlayan hidrofılleştirme şartlarının istatistiksel olarak incelenmesi ve en uygun şartların seçilmesi hedeflenmiştir. İlk olarak, literatürde yer alan ve enzim miktarının kumaş ağırlığına olan oranın %0.6 olduğu optimum durum için istenen emiciliği sağlayan yüzey aktif madde miktarının belirlenmesi amacıyla çok sayıda ön denemeler gerçekleştirilmiştir. Bu ön denemeler sonucunda 150 g/l yüzeyaktif madde miktarı ve 20 dakika işlem süresinin belirtilen enzim miktarı seviyesinde istenen emiciliği sağlayan minimum değerler olduğu tespit edilmiştir. Buna göre yapılan deneysel dizaynda yüzeyaktif madde ve enzim miktarları ile işlem süresi değişken parametreler; kumaş ağırlığı, flörte oranı, işlem sıcaklığı ve pH ise sabit parametreler olarak alınmıştır. Yapılan her deney 3 kez tekrarlanmış olup deney sonucu elde edilen emicilik ve ağırlık kaybı değerleri sosyal bilimler için istatistiksel paket program (SPSS) kullanılarak lineer regresyon yöntemiyle değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda, yüzeyaktif madde miktarı dışındaki diğer iki değişken parametrenin su emiciliği ve ağırlık kaybı üzerine etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür. Ancak çalışılan enzim seviyelerinin birbirine çok yakın olmasının bu neticede etkili olduğu düşünülmektedir. Zira değişken parametrelerin her bir seviyesi için diğer iki parametrenin emiciliğe etkisi incelendiğinde istatistiksel olarak en iyi ürün özelliği gösteren numunenin yüzeyaktif madde ve enzim miktarı olarak seçilen orta seviyelerde işlem gören numune olduğu görülmüştür. xıv
Özet (Çeviri)
PRE-TREATMENT OF COTTON FABRIC USING PECTINASE SUMMARY Environmental pollution is increasing day by day and as in many other fields, ecologically friendly approaches are getting more important in textile industry. Chemicals used in traditional pretreatment processes in textile industry are causing environmentally harmful effluent. Alternative materials are being produced instead of those chemicals used traditionally. For this purpose, use of enzymes of organical origin has been spreading. The target of this study is statistically evaluating the hydrophilisation conditions that provide water absorbency of 1 second or less and choosing the best conditions. Firstly, preparatory experiments are made to find the amount of surfactant that will be used to provide the desired water absorbency with the given amount of enzyme that is %0.6 on weight of fabric as in literature. Minimum values are found as 150 g/1 for surfactant and 20 minutes of treatment time. In experimental design according to this values, variables are surfactant (g/1), enzyme (g/1) and treatment time where constants are sample fabric weight, bath ratio, working temperature and pH. All experiments are repeated 3 times and water absorbency and weight loss values are evaluated with lineer regression method using Statistical Package for the Social Sciences (SPSS). The results of the statistical evaluation shows that there is no statistically significant effect of enzyme and treatment time on water absorbency and weight loss. But, we suppose, this is because of the very closely chosen enzyme levels. When the effect of two of the variables are evaluated while the third is hold constant for every level, it's seen that statistically best results are gained when zero levels of surfactant and enzyme are used. xv