Işık ve renk kullanımının sahne aydınlatmasındaki yeri
The Places of light and color usage in stage lighting
  1. Tez No: 142669
  2. Yazar: İDİL GENÇAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞENER KÜÇÜKDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
IŞIK VE RENK KULLANIMININ SAHNE AYDINLATMASINDAN YERİ ÖZET Işık ve renk algısı üzerine sadece aydınlatma tasarımı alanında değil; psikoloji, sağlık bilimi gibi alanlarda da araştırmalar yapılmaktadır. Her ne kadar kesin ve mutlak doğru bir sonuçtan bahsetmek mümkün olmasa da, her gün yapılan araştırmalara bir yenisi eklenmekte, tasarımcılar için de bunları değerlendirmek şart olmaktadır. Tüm bu araştırmalar ışığında, günlük hayatımızda aydınlatma ile sağladığımız görsel konfor, sadece duyulara değil; duygulara ve psikolojik algıya da hizmet edebilir, etmelidir, özellikle ışık, renk ile birlikte ele alındığında psikolojik etkilerini gözardı etmek imkansız olacaktır. Tezin yola çıkış noktası da bu imkansızlıktır. Işık ve rengin kullanımı, algısal ve psikolojik özellikleri, günlük hayatımıza hizmet eden her türlü aydınlatma tasarımında incelenebilir. Ancak elbette ki, sıradan hayatımızı geçirdiğimiz mekanlar ve bu mekanların aydınlatmaları (ev, ofis, sokak vs.), bize sürekli duygusal ve psikolojik algıya yönelik mesaj vermek kaygısı taşımadıkları için, daha yalın ve durağan aydınlatmalardır. Dolayısı ile, bu tür aydınlatmalarda genellikle optimum bir çözüm aranır ve uygulanır. Gösteri sanatları ve buna bağlı aydınlatma tasarımlarında ise, aralıksız devam eden bir duygu, mesaj aktarımı söz konusu olduğu için, sahne aydınlatması da arka arkaya sıralanan; ışık ve renk kurguları birbirinden farklı aydınlatma dizilerinden oluşacaktır. Sahnede olup bitenin izleyiciye aktarımında, aydınlatmanın kaçınılmaz bir etkisi vardır. Işık ve renk, en uç noktada değerlendirilir. Eserin genel anlayışına, tipine, karakterlere, dekor ve makyaja göre fizyolojik ve psikolojik olarak değerlendirilmiş olan aydınlatma dizileri ardarda izleyiciye sunulur ve ışık - renk kurgularının psikolojik ve algısal etkileri üzerine de dinamik bir sınama ortamı oluşturur. Bu düşünce ile yola çıkarak, tezde önce bilimsel tanımlar yapılmış, tiyatro mekanı ve sahne tanıtılmış, tarihsel gelişimleri ve ele alımları incelenmiş, sahne aydınlatması süreci ve bu süreci oluşturan girdiler değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmelerden yola çıkarak, farklı eser tipleri için oluşturulabilecek sahne aydınlatması kurguları belirlenmiş ve farklı kültürlerle ortak sayılabilecek bir genelleme oluşturulmuş; üç eser üzerinde analizler ve yorumlar verilmiştir. Sonuç bölümünde ise, ışıksal yaratımlar örneklendirilmiş ve bir özet - bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE PLACES OF LIGHT AND COLOR USAGE IN STAGE LIGHTING SUMMARY There are researches about light and color perception, not only in field of lighting design but also in psychology and medical science. Though it's impossible talking about an absolute truth or a final decision, a new one is added to the existing studies everyday and it becomes obligatory to evaluate them for the designers. In the light of these researches, visual comfort that is produced by lighting in our daily life, should serve not only to sensation but also to feelings and psychological perception. When lighting is handled with color, it will be impossible overlooking its psychological effects. This impossibility is the starting point of the thesis. The usage of light and color; perceptional and psychological features of them, can be examined in all lighting designs that are serving to our daily lives. But surely, the places in our ordinary lives and their lighting (home, office, street etc.) do not worry about giving continuous messages inclined to feelings and psychological perception so they are more simple and stable. In these kinds of lighting, an optimum solution is searched and applied. In performing arts and their lighting design, because of a continuous transfer of feelings and messages, the stage lighting will consist of lighting sequences, which are including different light and color compositions. Lighting has an inevitable effect about transfer of happenings on stage. Light and color are evaluated in the extreme. The lighting sequences, those are handled physiologically and psychologically according to the concept of production; type of it; characters; set and make-up, are presented to the audiences, and so they form a dynamic test space about light - color psychologies and their perceptional effects. Starting from these approaches, in the thesis, first the scientific meanings are given; theatre and stage are defined; their historical developments are handled; then stage lighting process and its inputs are evaluated. In the way of these evaluations, stage lighting compositions for different types of productions are determined; a generalization, which can be thought as similar in different cultures, is formed; and after these sections, analysis of three plays are given as examples. In the final section, some ideas are given about lighting creations and a summary - an evaluation is made. XI