Kentsel açık alanlarda peyzaj-sanat ilişkileri İstanbul örneği
Landscape - art relations in urban open spaces, the case study of İstanbul
  1. Tez No: 142668
  2. Yazar: GÜLNUR TAHRALI ARISALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA YİRMİBEŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
KENTSEL AÇIK ALANLARDA PEYZAJ-SANAT İLİŞKİLERİ, İSTANBUL ORNEGİ ÖZET Kentsel açık alanlar, giderek büyüyen kentlerde toplumun sosyal ve kültürel ihtiyaçlarının karşılanmasında önemli rol oynamaktadırlar. Aynı zamanda kentleri temsil eden prestij mekanları olarak görülen bu alanların tasarlanması konusunda dünyada mimarlar, kent plancıları ve peyzaj mimarları ortak çalışmalar yapmaktadırlar. Sanatçılar ise, daha fazla insana hitap edebilmek amacıyla, eserlerini sergilemede bu mekanları kullanmayı tercih etmekte ve bu ortaklığa katılmaktadırlar. Kentsel açık alan tasarımı, peyzaj-sanat ilişkisi açısından irdelendiğinde, farklı olasılıklarla karşılaşılmaktadır. Bunlar, tarihsel süreç içinde değişen sanat anlayışlarına, açık alan kullanımlarına ve peyzaj mimarlığının gelişimine paralel olarak ortaya çıkmaktadır. Günümüzde ise, bu ilişkiler arasından, 'bir peyzaj öğesi olarak sanat objesi' olgusunun önem kazandığı görülmektedir. Tez çalışmasının amacı, sanat objelerinin yalnızca mekana sonradan dahil edilen elemanlar olmadığının vurgulanarak kentsel açık alan tasarımında üstlendiği diğer rollerin belirlenmesi, işlev-sanat birlikteliğinin kentsel açık alan yaşantısına olumlu etkisinin ortaya çıkarılması ve gelecekte yapılacak tasarımların bu kavramlar doğrultusunda geliştirilmesini sağlayacak öneriler getirilmesidir. Bu doğrultuda, altı bölümden oluşan ve ilk bölümünde amaç ve yöntemlerin tanıtıldığı araştırmanın kapsamı; Kentsel açık alanlarda peyzaj-sanat ilişkilerinin incelenmesiyle ilgili olarak, ikinci ve üçüncü bölümlerde,. Sanat, peyzaj, kentsel açık alan gibi temel kavramların tanıtılması,. Peyzaj-sanat ilişkilerinin kentsel açık alanların gelişim süreci içinde açıklanması,. Sanatın kentsel açık alan tasarımına çok yönlü katkısının irdelenmesi; Sanat objelerinin mekan içinde bir öğe olarak yüklendikleri işlevlerin incelenmesine yönelik olarak, dördüncü ve beşinci bölümlerde,. Tasarım elemanlarına ve sanat türlerine yönelik mevcut sınıflandırmaların irdelenerek kentsel açık alanı oluşturan peyzaj öğeleri için bir sınıflandırma çalışması yapılması,. Peyzaj öğeleri üzerinde iki ve üç boyutlu sanat uygulamalarının dünya örnekleri üzerinde değerlendirilmesi,. İstanbul kenti açık alanlarında yapılan tespitlerle, sınıflandırma kapsamında örneklenen işlevlerin varlığının araştırılması şeklindedir. XITez çalışmasının altıncı bölümünde yer verilen sonuçlar arasında, dünyada kentsel açık alan tasarımının sanat olgusu ile beraber ele alınarak sanat objelerinin mekanın kalitesini arttırıcı etkilerinden faydalanıldığı, bununla birlikte, İstanbul örneğinde, kentsel açık alan tasarımında disiplinler arası çalışmanın dikkate alınmadığı, sanat objelerinin mekana sonradan dahil edilen elemanlar şeklinde kullanıldıkları, dolayısıyla mekanla ve kullanıcı ile ilişkilerinin kurulamadığı görülmektedir. Bu doğrultuda, mevcut durumun iyileştirilmesine yönelik öneriler de sunulmaktadır. XII
Özet (Çeviri)
LANDSCAPE-ART RELATIONS IN URBAN OPEN SPACES- THE CASE STUDY OF ISTANBUL SUMMARY Urban open spaces play a crucial role in serving the social and cultural needs of the community in growing cities. Throughout the world, architects, urban planners and landscape architects collaborate in designing urban open spaces, which are considered as places symbolizing the cities. Artists, in an effort to reach a larger audience, also participate in this collective work by favoring these places to exhibit their works. When the urban open space design is analyzed from the landscape and art relations' point of view, different probabilities parallel to the changes in art trends, open space usage and historical development of the landscape architecture emerge. Among these relations, the concept of 'art object as a landscape element' has gained much importance today. This work focuses on determining the different roles of art objects in urban open spaces; by emphasizing that these objects are not only elements added to the space subsequently, by revealing the positive effects of the functionality-art cooperation on urban open space life, and by making suggestions for the improvement of future designs along these concepts. This work consists of six sections; the first section defines the goals and the methods used in the research. The second and third sections, regarding the investigation of landscape-art relations in urban open spaces, include:. Definition of the fundamental concepts such as art, landscape and urban open space,. Description of the relations between art and landscape throughout the evolution of urban open spaces, Examination of versatile contributions of art to the design of urban open spaces. The fourth and the fifth sections are aimed at analyzing the functions of the art objects as an element of the space, namely:. Classification of landscape elements that make up the urban open space, by examining the existing classifications of design elements and types of art,. Evaluation of two and three dimensional artwork applications on landscape elements with the help of case studies around the world,. Investigation of whether any of the functions discussed in the classification exist in studies conducted in open spaces of Istanbul. XIIIThe sixth section of the thesis conclude that the urban open space design throughout the world is considered together with the concept of“art”, and the designers use the beneficial effects of art objects in increasing the quality of a place. Nevertheless, in the case study of Istanbul it is seen that the interdisciplinary work is not taken into consideration, the art objects are used as elements added to the space subsequently, and; as a result of that, the relations between the art object, the space and the user cannot be established. In this sense, suggestions are made to improve the existing situation. XIV