Uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemi entegrasyonu 'Gökçeada ve Bozcaada örneği'
Remote sensing and geographic information system entegration examples of Gökçeada and Bozcaada
- Tez No: 142691
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM GÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Uzaktan algılama verileri, uydu ve bilgisayar teknolojisindeki gelişmelere bağlı olarak yeryüzünün araştırılması için bir çok bilim dalında kullanım olanağı bulmuştur. Günümüzde, farklı yapılardaki verilerin uzaktan algılama verileri ile aynı koordinat sistemine dönüşümü yapılarak, entegre edilebilmesi ve bu verilerin birlikte değerlendirilebilmesi olanağı olması nedeniyle de bir çok problemin çözümü kolaylaşmıştır. Bu çalışmada, Ege Denizi 'nde bulunan GÖKÇEADA ve BOZCAADA için uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemi entegrasyonu uygulaması gerçekleştirilmiştir. Birinci bölümde, uzaktan algılama teknolojisi hakkında kısa bilgiler verildikten sonra çalışmanın amacına genel olarak değinilmiştir. İkinci bölümde, uzaktan algılama sistemlerinde temel kavramlar, görüntü işleme teknikleri, zenginleştirme, geometrik düzeltme ve sınıflandırma kısaca anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, coğrafi bilgi sistemi tanımı, raster ve vektör veri yapılan hakkında bilgi verilmiş ve uzaktan algılama ile entegrasyonu anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, kullanılan yazılım, donanım, bilgisayar programlan ve Landsat uydu sistemleri hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Uygulama kısmında çalışma bölgelerinin coğrafi tanımı yapılmış, 2000 Landsat 7 ETM uydu görüntü verilerine sırasıyla filtreleme, histogram eşleştirme ve IS OD ATA sınıflandırma görüntü işleme yöntemleri uygulanmıştır. Sınıflandırma işlemi ile arazi kullanımı kısa bir zamanda elde edilmiştir. Her iki adanın 1/25000 ölçekli topoğrafik haritalanndan eşyükselti eğrileri her 20m de bir sayısallaşünlarak bölgenin 3 boyutlu modeli elde edilmiştir. Sayısal yükseklik modeli kullanılarak her iki ada için eğim ve baka haritalan oluşturulmuştur. Tematik veriler coğrafi bilgi sistemi yazılımı olan Arc View 3.2 içersinde katmanlar halinde depo edilmiş ve UTM projeksiyon sistemine dönüştürülen uydu verileri ile entegrasyonu sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The remote sensing data hava been utilized a variety of different disciplines by the development of satellite and computer technology for the purpose to study earth surface. At present, solution of a number of problems have been made easier through the advent of integrating the different data with remote sensing data by transforming them into the same co ordinate system so that they are analyzed together. In this study, Geographic Information System will be applied on the Bozcaada and the Gökçeada Islands by using remotely sensed data and the other types of data such as topographic data of various scale of different thematic maps, land use data, social and economic data. In the first chapter, the purpose of the study was explained after an brief introduction to remote sensing. In the second chapter, the basic issues of remote sensing, digital image processing methods, image enhancement and classification were explained briefly. In the third chapter, geographic information system, raster data, vector data and integration of remote sensing and geographic information system were explained. In the fourth chapter, Landsat satellite systems and data were used this study explained briefly. In the application chapter of the thesis, the study area is defined geographically. 1/25000 scale topographic maps countour lines were digitised in every 20 m interval to make 3D model of the islands. Digital image processing techniques will be applied to 2000 date Landsat 7 ETM image and at the end of this process land use of these two islands were easily obtained to compare with the ground truth data. Thematic informations were get from government associations and other sources.The Arc View 3.2 were used to store thematic data and the last step of this study was integration of remotely sensed data and geographic information system. By combining remote sensing image analysis and GIS resource managers can have timely and accurate knowledge of a renewable resours.