İTÜ kampüsü afet bilgi sistemi, afet yönetimi obje modelinin oluşturulması ve ilişkili sorgulamaların yapılandırılması
İTÜ campus disaster information system, constition of the emergency manegement based object model and construction of the related queries
  1. Tez No: 142692
  2. Yazar: HİMMET KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İTÜ KAMPUSU AFET BİLGİ SİSTEMİ, AFET YÖNETİMİ OBJE MODELİNİN OLUŞTURULMASI VE İLİŞKİLİ SORGULAMALARIN YAPILANDIRILMASI ÖZET İstanbul'da olası bir afet karşısında İTÜ Ayazağa kampüsünde olabilecek can ve mal kaybını azaltmak için“Ulusal UAS-CBS Bazlı Veri Tabanı ve Afet Yönetimi Odaklı Karar Destek Sistemi Standardının Oluşturulması Projesi”kapsamında geliştirilmiş olan, Türkiye Afet Bilgi Sistemi'nin (TABİS) İ.T.Ü. Ayazağa Kampüsünde uygulanabilmesi için gerekli olan Kampüse Yönelik bir Afet Yönetimi Bazlı Obje Modelinin ve Veri Tabanının oluşturulması gerekmektedir. Bu çalışmada, geliştirilen obje modeli ve veri tabanı ile Î.T.Ü. Ayazağa Kampüsünde kurulacak olan kampus afet bilgi sistemi için bir altlık ve veri katalogu oluşturulmuştur. Ayrıca geliştirilen obje modeli, bir Coğrafi Bilgi Sistemi Platformuyla ilişkilendirilip, Î.T.Ü. Ayazağa Kampusu Afet Bilgi Sistemi yapılandırılabilir. Bu çalışma ile oluşturulan veritabanı için ilişkisel model seçilmiş ve bu ilişkisel veritabanı modeli PostgreSQL veritabanı yazılımı ile oluşturulmuştur. Veritabanı oluşturulurken TABİS Obje Katalogundan yararlanılmıştır. Veritabanına girilecek kampüse özel yeni veriler için obje kataloguna öznitelik verileri eklenmiş, veritabanının kampüse yönelik optimizasyonu içinse kampüste bulunması mümkün olmayan katalog elemanları veritabanına katılmamıştır. Bu çalışma ile, hazırlanması için bir altyapı ve veri katalogu oluşturulan, İ.T.Ü. Ayazağa Kampusu Afet Bilgi Sistemi herhangi bir afet halinde meydana gelebilecek hasarların azaltılması, kayıpların minimuma indirilmesi ve yapılacak olan kurtarma çalışmalarının planlı ve hızlı bir biçimde yürütülmesine yardımcı olacaktır. Çalışmada yapılandırılan sistem, her ne kadar kampus bazlı ve küçük ölçekli görünse de, obje modelleri ve veritabanı ölçeklenebilir bir yapıda şekillendirildiği için oluşturulan modele, daha büyük ölçekli alanların afet yönetimi için parametrelerin eklenmesi, sistemin daha büyük ölçekli yerlerde uygulanmasını da mümkün kılmış ve gelecekte oluşturulması muhtemel, kent ve ülke afet bilgi sistemleri için de bir örnek ve altlık sağlamıştır. ıx
Özet (Çeviri)
I.T.U. CAMPUS DISASTER INFORMATION SYSTEM; CONSTITUTION OF THE EMERGENCY MANAGEMENT BASED OBJECT MODEL AND CONSTRUCTION OF THE RELATED QUERIES SUMMARY To mitigate the property and life losses at the Î.T.U. Ayazağa Campus, after a probable disaster that may occur in Istanbul, it is strongly necessary to constitute an emergency management based object model and database in order to apply the Turkey Disaster Information System (TABÎS) which was developed within the scope of“Constitution of the National RSS-GIS Based Database and Emergency Management Focused Decision Support System Project”. In this project, an infrastructure and a data catalog have been constituted for the Campus Disaster Information System, which will be established in the İ.T.U. Ayazağa Campus, using the created object model and data base. Furthermore, the object model can be connected to a geographic information system platform, and by this way Î.T.U. Ayazağa Campus Disaster Information System (KABİS) can be constructed. The relational model has been chosen for the database which was constituted in this study and this model has been realized by using the PostgreSQL database software. TABÎS-OK (Turkey Disaster Information System Object Catalog) was used in the creation phase of the database. Attribute data have been added into the object catalog for the special data regarding the Campus. Whereas, for the optimization of the database devoted to the campus, the objects which may not be found or occurred in the campus, have not been added into the database. In this study, an infrastructure and a data catalog have been established. In this respect, the I.T.U. Ayazağa KABÎS will help to reduce the damages, to minimize the losses and to execute the rescue operations rapidly on a probable disaster. The system that was constructed in the study seems campus based and small scaled. But, because of the object models and the database that were created in a form that can be scaled, addition of required parameters for larger areas in emergency management will make the system available for the larger areas.