Kuzey Anadolu fayının Orta Anadolu bölümünün kinematiğinin 2001 ve 2002 GPS ölçmeleri ile belirlenmesi
Determination of the kinematic along the North Anatolian Fault on the Mid-Anatolia segment with 2001 and 2002 GPS measurements
- Tez No: 142693
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN TARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
KUZEY ANADOLU FAYININ ORTA ANADOLU BÖLÜMÜNÜN KİNEMATİĞİNİN 2001 VE 2002 GPS ÖLÇMELERİ İLE BELİRLENMESİ ÖZET Kabuk deformasyonları belirleme çalışmaları çok eski yıllardan günümüze kadar farklı disiplinlerde çalışan bilim adamları tarafından yürütülmüştür. Jeodezik ölçme tekniklerinin bu çalışmalarda kullanılmaya başlanması ise 1900'lü yılların başlarına rastlamaktadır. Önceleri klasik yersel ölçme teknikleri ile yürütülen çalışmalar, teknolojinin gelişmesi ile EDM, VLBI, SLR gibi ölçme teknikleri ile gelişme ve genişleme imkanı bulmuştur. Özellikle GPS ölçme tekniğinin gelişmesi sadece jeodezi için değil tüm yer bilimleri için önemli bir kazanç olmuştur. 1980'li yıllardan itibaren GPS, klasik ölçme tekniklerini geride bırakarak, geniş kullanım alanı bulmuştur. VLBI, SLR gibi teknikler, geniş hacimli, karışık ve pahalı düzeneklere sahip olmalarının getirdiği dezavantajlara sahiptirler.Bu dezavantajları nedeniyle optimum kampanya planları yapılamamaktadır. GPS ölçme tekniği ise, kolay taşınabilir bir alıcı ve antenden oluşmaktadır. Teknoloji ilerledikçe sistemin ucuzlaması, bu tür çalışmalara ilgi duyan herkesin GPS sahibi olmasını sağlamıştır. Kabuk deformasyonlarının belirlenmesi çalışmaları için gereken yüksek doğrululukta konum belirleme, GPS ile kolay, çabuk ve ucuz gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Tüm bu özelliklerinden dolayı GPS ölçme tekniği, sadece haritacılık ve mühendislik uygulamalarında değil jeodinamik anlamlı çalışmalarda da yerini almıştır. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra GPS sisteminde de tüm ölçme tekniklerinde olduğu gibi hata parametrelerinin bilinmesi önemlidir. Yüksek duyarlılıkta nokta konumunun belirlenmesi gerektiren çalışmalarda bu hata kaynaklarının çok iyi belirlenmiş olması gerekmektedir. Amaca uygun ölçme planlanması ve yöntemleri kullanılarak, ölçmelerden bu hataların uzaklaştırılması veya hataların etkisinin vıııminimuma indirilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca hesap aşamasında, VLBI ve SLR ölçme teknikleri ile yüksek duyarlılıkta bilinen ve kabuk deformasyonu çalışmalarında önemli olan parametrelerin ve uygun modellerin kullanılması, bu hataların etkilerini önemli ölçüde azaltmaktır. Bu çalışmada, jeodezik ölçme tekniklerinin kabuk deformasyonlarındaki yeri ve gelişimi ile ve GPS ölçme tekniğinin bu konuda geldiği nokta tanımlanmıştır. Ayrıca; OKAF'ın kuruluşu ve günümüzdeki biçimi tanımlanmakta, GPS verilerinin işlenmesi için gerekli olan veri işlem adımlan anlatılmakta ve OKAF'ın kalite kontrol aşaması için yapılan ölçme sonuçlan verilmektedir. ıx
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF THE KINEMATIC ALONG THE NORTH ANATOLIAN FAULT ON THE MID-ANATOLIA SEGMENT WITH 2001 AND 2002 GPS MEASUREMENTS SUMMARY The designation of crust deformation studies are being executed by scientist work out with different disciplines since the very beginning. However, the geodesic measurement techniques began to be used during these studies only by the early 1900's. The previously studies executed with the classic terrestrial measurement techniques have found a way to progress and extend with the developing technology such as EDM, VLBI, SLR measurement techniques. Particularly, the development of GPS measurement technique became very important gain, not only for geodesy but for all earth sciences. By 1980's, GPS far ahead of the classic measurement techniques, found expanding usage fields. VLBI, SLR like techniques keep the disadvantages of volumed, complex and expensive mechanisms which keep them away from the optimum campaign plannings. ON the contrary, GPS consist of a portable receiver and antenna. İt makes it possible for evry individual interested in these studies to own GPS as it gets cheaper by the developing technology. With GPS, high precisions position determination for the designation of crust deformation studies became easy, fast and cheap. By all these characteristics GPS measurement technique took it particular place not only in cartography and engineering applications but also in jeodynamic based studies. Besides all these characteristics, the knowledge of error parameters in GPs is very important just as in all measurement techniques, This error resources should have been determined very carefully in studies requesting high precision positioning. Byusing appropriate measurement planning and methods, it can be possible to eliminate the errors from the measurement or to minimize the effects of errors on the measurement. In addition, during the calculation, using the parameters determined high precision with VLBI and SLR measurement techniques which is important for crust deformation studies, and appropriate models would minimize the effects of these errors in considerable amounts. In study, the place of geodesic measurement techniques in crust deformations and the progress is described as well as the way GPS measurement techniques came analog in this field. In addition, the foundation and the recent form of OKAF is described, the process steps necessary for GPS data is explained and the measurement results for OKAF quality control phase is given. XI