Bir tekstil endüstrisi atık sularında KOİ bileşenleri ilişkinin araştırılması
Investigation of the relation between COD fraction and toxicity in textile industry wastewater
- Tez No: 142694
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜREYYA MERİÇ PAGANO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
BİR TEKSTİL ENDÜSTRİSİ ATKSULARINDA TOKSİSİTE-KOİ BİLEŞENLERİ İLİŞKİSİNİN ARAŞTIRILMASI ÖZET Bu çalışmada, altkategorisi pamuklu ve polyester boyanmış kumaş olan bir tekstil endüstrisi ham ve arıtılmış ahksulannda Daphnia magna ile toksisite izlenmiş, ham atıksuda biyolojik antüabiliriik için önem taşıyan KOİ bileşenleri ve ozonlama sonrası biyolojik antüabilirlikteki değişim belirlenerek toksisite-KOİ bileşenleri ilişkisi araştırılmıştır. Yedi bölümden oluşan bu çalışmanın kapsamında, Birinci bölümde çalışmanın önemi ve amacı verilmiştir. İkinci bölümde tekstil endüstrisi altkategorileri, kullanılan ham maddeler (reaktif boyar maddeler vb.), üretim ve proses işlemleri, aüksu kaynaklan ve ham aüksu karakterizasyonundan bahsedilmektedir. Üçüncü bölümde KOİ bileşenlerinin belirlenebilmesi için gerekli kavramsal yaklaşım literatür ile birlikte açıklanmıştır. Ayrıca ozonlamanm KOİ bileşenleri üzerindeki etkileri yine literatürler ile birlikte verilmiştir. Dördüncü bölümde toksisite tamım yapılmış, toksisite giderme ve azaltma yaklaşımları açıklanmıştır. Beşinci bölümde deneysel çalışmanın planlanması, tekstil endüstrisinin tamım, prosesten alman aüksu karakterizasyonlan ve toksisite ölçümleri ile verilmiştir. Attmcı bölümde deneysel sonuçlar verilmiştir. Yapılan çalışma sonunda %50 seyrelme ile çalışılan üç numuneainde ham aüksulan %100 toksik etki göstermiştir. 1. ve 2. numunelerin ozonlama öncesi ve sonrası toplam ve süzülmüş reaktörlerinde toksisiteye rastlanırken, 3. numunenin reaktörlerinde aynı uygulamalarda toksisiteye rastlanmamıştır. Ozonlama ile 2. ve 3. numunelerin çözünmüş inert kısımlarında %10 giderim elde edilmiştir. Çözünmüş inert KOİ değerlerinin üç numunede de birbirine yatan olduğu görülmüş, sonuçlar toksisite-KOİ bileşenleri ilişkisinin tam olarak yorumlanmasında hesaplanan bu bileşenlerin yeterli olamayacağım göstermiş ve daha detaylı bir araştırmanın yapılması gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE RELATION BETWEEN COD FRACTIONS AND TOXICITY IN TEXTILE INDUSTRY WASTEWATER SUMMARY In this study raw and biological treated wastewater of a textile industry processing cotton and polyster, toxicity were measured using Daphnia magna, COD fractions of raw wastewater were determined, the increase in biodegrabilhy using ozonation and the relation between toxicity-COD fractions were investigated. The study covered seven chapters as following: In the first chapter, the importance of the study is given and the scope of the study is explained. In the second chapter, general concept on textile industry including sub-categorization, raw materials, ie. dyes, reactive dyes and textile additives used in the process, water consumption and raw wastewater characteristics are given. In the third chapter, conceptual approach for determination of COD fractions given in the literature is explained. The effect of pre-ozonation on biodegradabiliry of wastewater by changing COD fractions is given In the fourth chapter, the toxicity identification (TIE) and toxicity removal (TRE) evaluations are explained. In the fifth chapter, the experimental study phases including the desciption of the textile industry, the characteristics of three samples taken from the process wastewater equalization tank, the materials and methods for conventional and biological treatment based- characterization of raw wastewater, toxicity measurement are given. In the sixth chapter, the results obtained from this study are given. All raw wastewater samples displayed 100 % toxicity on daphnids at SO % dilution. The first and second samples were found toxic at the end of biological treatment based characterization at the sample dilution. On the other hand, the second sample was toxic even after ozonatioa However, the third samples did not exhibite toxicity on daphnids after both biological treatability and ozonation reactors. The ozonation proved 10 % increse in SI removal for both 2 nd and 3 ri reactors compared to biological reactors. It was concluded that the determination of the COD fractions does not provide us to comprehense the toxicity idenfication and removal evaluations in the wastewater. A further study stinting from the conventional parameters- toxicity relation evaluation enhanced using COD fractions will be necessary. XI