Türkiye yağış verilerinin trend analizi
Trend analysis in Türkiye precipitation data
  1. Tez No: 142695
  2. Yazar: TURGAY PARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN KAHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İklim değişkenlerine ait geçmiş trendlerin ve değişimlerin belirlenmesi, insan etkilerinden kaynaklanabilecek, gelecekte olabilecek değişimlerin anlaşılabilmesi için önemlidir. Bu amaçla dünyanın birçok bölgesinde yapılan araştırmalarda son 30-40 yıldır iklimsel (extrem) olayların artmakta olduğu gözlenmiş ve önemli trendlerin varlığı belirlenmiştir. Genel olarak iklim trendlerini belirlemek için parametrik ve parametrik olmayan yöntemler kullanılmaktadır. Parametrik yöntemler verilerin normal dağılıma uygun olması halinde iyi sonuçlar verir. Dağılımın normal olmaması, kayıp verilerin varlığı ve serisel bağımlılık gibi durumlarda parametrik olmayan yöntemlerle çalışmak daha iyidir. Parametrik olmayan yöntemler ihtiyaç duyduğu varsayımların azlığı nedeni ile uygulamada daha sık kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye genelinde yağış trend analizi parametrik olmayan yöntemlerle yapılacaktır. Serisel bağımlılık etkisi ve mevsimsellik de göz önüne alınacaktır. Bu amaçla“Mann-Kendall”testi ve“Sen'in T”testi yöntemleri kullanılacaktır. Türkiye yağış verilerinde trend belirleme çalışmaları özellike Ocak, Şubat ve Eylül aylan ile yıllık ortalama da önemli trendlerin bulunması ile sonuçlandı. Genel olarak özellikle Türkiye'nin batı ve güneyi ile Karadeniz kıyı şeridi başta olmak üzere azalma eğilimi olduğu belirlendi. Ancak sonuçlar Türkiye'de genel bir iklim değişimi olduğunu onaylamak için yeterli değildir.
Özet (Çeviri)
The detection and attribution of past trends, changes and variability in climatic variables is essential for the understanding of potential future changes resulting from anthropogenic activities. For this purpose various trend detection studies have been carried out in different parts of the worlds, mostly for identification of climate change. Some of these cases have shown significant trend components and increasing extreme events, especially during the last 40 year period. Parametric and non-parametric procedures are utilized to detect to trends in climatically variables. The parametric test require that the data be normally distributed. If the time series have nonnormal distribution, missing values and serial correlation, non-parametric procedures are proposed. Consequently, non-parametric procedures have been used commonly because of require of not much acceptance. In this study, precipitation trend analysis will be determine by non-parametric procedures include of serial correlation and seasonality. For this purpose,“Mann- Kendall”test and“Sen's T”test will be carry out to the time series. The application of a trend detection framework in Turkey has resulted in the identification some significant trends, especially January, February, September precipitation and annual average precipitation. Generally, the analysis indicate that there is a decrease tendency in precipitation of Turkey, especially west of the Turkey, south of Turkey and shore of the Black Sea Region. Moreover results of trends aren't sufficient for prove climatic change in Turkey.