Filtrelenmiş geriye projeksiyon yönteminde projeksiyonun filtrelenmesi işlemi
The Process of projection filtering in the filtered back projection method
  1. Tez No: 142700
  2. Yazar: UFUK KİNDAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. FİLİZ BAYTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enerji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
FİLTRELENMİŞ GERİYE PROJEKSİYON YÖNTEMİNDE PROJEKSİYONUN FİLTRELENMESİ İŞLEMİ ÖZET Yeniden görüntü oluşturmada kullanılan transform metodlanndan biri fıltrelenmiş geriye projeksiyon yöntemidir. Bu yeniden oluşturma algoritması merkezi kesit teoremi kullanılarak elde edilir ve tıpta görüntülemede yaygın olarak kullanılmaktadır. Geriye projeksiyonda herbir projeksiyondan elde edilen ölçümler aynı hat boyunca geriye izdüşürülür. Böylece ölçülmüş projeksiyon değerleri bilinmeyen cisim fonksiyonunu oluşturmak için kullanılır. Bu çalışmada, projeksiyonun filtrelenmesi işlemi incelenmiştir. Analitik projeksiyon verisi filtre fonksiyonu ile işleme tabi tutulmuştur ve filtrelenmiş projeksiyon verisi elde edilmiştir. Filtre fonksiyonu olarak Ram-Lak filtresi kullanılmıştır. Hızlı Fourier dönüşümü alınmadan önce projeksiyon verisi ve filtre fonksiyonu sıfırlarla genişletilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE PROCESS OF PROJECTION FILTERING IN THE FILTERED BACK PROJECTION METHOD SUMMARY One of the transform methods for image recontruction is the filtered back projection. This reconstruction algorithm is derived by using the central slice theorem and used widely in the medical imaging. In the back projection, the measurements obtained at each projection are projected back along the same line. Thus the measured values are used to reconstruct the unknown object function. In this study, the process of projection filtering is investigated. The analytic projection data are processed by the filter function and it is obtained filtered projection data. The Ram-Lak filter is used as the filter function. The projection data and filter function are padded with zeros before performing Fourier transformation. VI